| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| value correction | Built-in test software can modify the measurement results of the machine by 3HR |
| Test space | Test space vertical 400mm depth 165mm |
| hardness conversion | Convenient control system can automatically convert hardness scales |
| Structure | integral casting by high quality cast iron, with the automotive paint treatment |
| Heighten design | Heightening type design, suitable for large and medium-sized parts |
| Loading control | loading, dwell and unloading of the test force is automatic controlled |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HRS-150B |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Dial Gauge 0.5HR Motorized Loading Regular Rockwell Hardness Tester Throat 165mm
Diamond Indenter Rockwell Hardness Testing Machine AC110V 60Hz With Emergency
Motorized Loading Rockwell Hardness Test Machine 0.5HR Resolution Dial Reading
Large Rectangle Test Table Anvil for Rockwell Brinell Hardness Testers
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 3 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| value correction | Built-in test software can modify the measurement results of the machine by 3HR | Test space | Test space vertical 400mm depth 165mm |
| hardness conversion | Convenient control system can automatically convert hardness scales | Structure | integral casting by high quality cast iron, with the automotive paint treatment |
| Heighten design | Heightening type design, suitable for large and medium-sized parts | Loading control | loading, dwell and unloading of the test force is automatic controlled |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | HRS-150B |
| Certification | Place of Origin |
Digital Heightened Rockwell Hardness Tester HRS-150B with Test space vertical 400mm depth 165mm
Download Technical Data: iqualitrol Rockwell Hardness Tester HRS-150B
Main Features:
1, iqualitrol HRS-150B Digital heightened Rockwell hardness tester, the machine body is integral casting by high quality cast iron, with the automotive paint treatment process, the appearance is round and beautiful;
2, Heightening type design, suitable for large and medium-sized parts;
3, For HRS-150B, the loading, dwell and unloading of the test force is automatic controlled by the motor, the manual operation error of manual Rockwell hardness tester is eliminated;
4, HRS-150B the measuring device adopt grating displacement sensor, the test results are displayed on the LCD screen, the test scale, test force, indenter type, holding time and the conversion unit can be displayed and set;
5, The Built-in test software can modify the measurement results of the machine by 3HR;
6, Convenient control system can automatically convert the unit of full hardness scale;
7, Equipped with wireless blue-tooth printer, the data can be output through RS232 port;
8, Accuracy is in line with GB/T230.2, ISO6508-2 and American ASTM E18 standard.
Technical Specifications:
| Model | HRS-150B |
| Range of Measurement | 20-95HRA, 10-100HRBW, 20-70HRC |
| Test Force | 588.4, 980.7, 1471N (60, 100, 150kgf) |
| Maximum Height of Specimen | 400mm |
| Throat depth | 165mm |
| Hardness Resolution | 0.1HR |
| Power Supply | AC220V/50Hz |
| Dimension | 548*326*1025mm |
| Weight | 140kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!