| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| loading | Motorized loading and unloading |
| Scales | 20-95HRA, 10-100HRBW, 20-70HRC |
| test force | 60, 100, 150kgf |
| vertical space | 200mm |
| throat depth | 160mm |
| Test standard | American ASTM E18 standard |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | 2HRD-150 |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Dial Gauge 0.5HR Motorized Loading Regular Rockwell Hardness Tester Throat 165mm
Diamond Indenter Rockwell Hardness Testing Machine AC110V 60Hz With Emergency
Motorized Loading Rockwell Hardness Test Machine 0.5HR Resolution Dial Reading
Large Rectangle Test Table Anvil for Rockwell Brinell Hardness Testers
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| loading | Motorized loading and unloading | Scales | 20-95HRA, 10-100HRBW, 20-70HRC |
| test force | 60, 100, 150kgf | vertical space | 200mm |
| throat depth | 160mm | Test standard | American ASTM E18 standard |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | 2HRD-150 |
| Certification | Place of Origin |
Dial Gauge Regular
Rockwell Hardness Testing Machine 2HRD-150 with Resolution 0.5HR
Main Features:
●iqualitrol 2HRD-150 motorized loading Rockwell hardness tester, the loading, dwell and unloading of the test force is controlled by the motor, and the dwell time can be set;
● The machine body is integral casting by high quality cast iron, with the automotive paint treatment process, the appearance is round and beautiful;
● Read the hardness values directly from the dial with resolution 0.5HR;
● Adopt the Friction-Free spindle, high test accuracy;
● The loading, dwell and unloading of the test force is controlled by motor;
● Accuracy conform GB/T230.2, ISO6508-2 and American ASTM E18 standards.
Technical Specifications:
| Model | 2HRD-150 |
| Range of Measurement | 20-95HRA, 10-100HRBW, 20-70HRC; |
| Test Force | 588.4, 980.7, 1471N; (60, 100, 150kgf) |
| Maximum Height of Specimen | 200mm |
| Throat depth | 160mm |
| Hardness Resolution | 0.5HR |
| Power Supply | AC220V/50Hz |
| Dimension | 510*290*730mm |
| Weight | 75kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!