| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| vertical space | 400mm |
| throat depth | 165mm |
| test range | 20-95HRA, 10-100HRBW, 20-70HRC |
| test force | 588.4, 980.7, 1471N |
| resolution | hardness resolution 0.5HR |
| Loading | motorized loading |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HRD-150B |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Dial Gauge 0.5HR Motorized Loading Regular Rockwell Hardness Tester Throat 165mm
Diamond Indenter Rockwell Hardness Testing Machine AC110V 60Hz With Emergency
Motorized Loading Rockwell Hardness Test Machine 0.5HR Resolution Dial Reading
Large Rectangle Test Table Anvil for Rockwell Brinell Hardness Testers
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 20 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| vertical space | 400mm | throat depth | 165mm |
| test range | 20-95HRA, 10-100HRBW, 20-70HRC | test force | 588.4, 980.7, 1471N |
| resolution | hardness resolution 0.5HR | Loading | motorized loading |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | HRD-150B |
| Certification | Place of Origin |
Heightened motorized Loading
Rockwell Hardness Tester HRD-150B with Vertical Space 400mm
Download Technical Data: iqualitrol Rockwell Hardness Tester HRD-150B
Brief Introduction:
iqualitrol HRD-150B motorized heightened Rockwell hardness tester, the body is made of high-quality cast iron for one-time casting, with the car paint treatment process, the shape is round and beautiful;
Heightened design, suitable for large and medium-sized parts;
The dial can directly read the hardness value, and can be equipped with other Rockwell scales, such as HRD, HRF and other hardness scales;
The frictionless spindle is adopted, and the test force accuracy is high;
The integrated casting precision hydraulic buffer has no leakage of buffer fluid, and the loading and unloading is stable, no impact, and the speed is adjustable;
The accuracy complies with GB/T230.2-2018, ISO6508-2 and American ASTM E18 standards.
Technical Specifications:
| Model | HRD-150B |
| Range of Measurement | 20-95HRA, 10-100HRBW, 20-70HRC; |
| Test Force | 588.4, 980.7, 1471N (60, 100, 150kgf) |
| Maximum Height of Specimen | 400mm |
| Throat depth | 165mm |
| Hardness Resolution | 0.5HR |
| Loading Mode | motorized |
| Dimension | 548*326*1025mm |
| Weight | 140kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!