| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days |
| Packaging Details | Plywood Pallet |
| force control | closed loop force control, Automatic tracking and testing |
| Force loading | by moving indenter upwards or downwards and automatically clamp the workpiece |
| Indentation measure | High accuracy optical grating displacement measuring system |
| Hardness reading | Large LCD display, menu operation, complete functions |
| Data output | with RS232 data interface and built-in printer |
| Test space | Vertical 300mm * Depth 150mm |
| Brand Name | iqualitrol |
| Model Number | HRSS-150C |
| Certification | |
| Place of Origin |
View Detail Information
Explore similar products
Dial Gauge 0.5HR Motorized Loading Regular Rockwell Hardness Tester Throat 165mm
Diamond Indenter Rockwell Hardness Testing Machine AC110V 60Hz With Emergency
Motorized Loading Rockwell Hardness Test Machine 0.5HR Resolution Dial Reading
Large Rectangle Test Table Anvil for Rockwell Brinell Hardness Testers
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10 Sets per Month |
| Delivery Time | 10 Working Days | Packaging Details | Plywood Pallet |
| force control | closed loop force control, Automatic tracking and testing | Force loading | by moving indenter upwards or downwards and automatically clamp the workpiece |
| Indentation measure | High accuracy optical grating displacement measuring system | Hardness reading | Large LCD display, menu operation, complete functions |
| Data output | with RS232 data interface and built-in printer | Test space | Vertical 300mm * Depth 150mm |
| Brand Name | iqualitrol | Model Number | HRSS-150C |
| Certification | Place of Origin | ||
| High Light | Flexible Intermediate Bulk Container Bags ,Flexible Intermediate Bulk Containers 145GSM ,230GSM PP Woven Jumbo Bags | ||
Automatic Full Scales Digital Rockwell Hardness Tester HRSS-150C
Download Technical Data: iqualitrol Rockwell Hardness Tester HRSS-150C
Brief Introduction:
The iqualitrol HRSS-150C is a newly designed automatic full scale digital Rockwell hardness tester. With the features of closed loop force control, Automatic tracking and testing, no test error caused by deformation of frame and workpiece;
Measuring head can move upwards or downwards and automatically clamp the workpiece, no need to apply preliminary test force by hand;
High accuracy optical grating displacement measuring system; Large test table, which is suitable for testing of abnormal shape and heavy workpieces;
Large LCD display, menu operation, complete functions (data processing, hardness conversion between different hardness scales etc.); with RS232 data interface and built-in printer;
Technical Specifications:
| Model | HRSS-150C |
| Hardness Reading | By large LCD |
| Test Force | Initial Test force: 3kg (29.42N), 10kgf (98.07) Total Test Force: (15kg) 147.1N, (30kg) 294.2N, (45kg) 441.3N, (60kgf) 588N, (100kgf) 980N, (150kgf) 1471N |
| Loading Control | Automatic loading, dwell, unloading |
| Dwell Time | 2–60 seconds |
| Hardness Range | 20-88HRA, 20-100HRB, 20-70HRC, 70-94HR15N, 42-86HR30N, 20-77HR45N, 67-93HR15T, 29-82HR30T. 10-72HR45T |
| Hardness Resolution | 0.1HR |
| Hardness Conversion | ASTM E140 |
| Vertical Space | 300mm |
| Depth Throat | 150mm |
| Executive Standards | GB/T230.1, GB/T230.2, JJG112 |
| Power Supply | 220 VAC, 50/60 Hz |
| Dimension and Weight | 1000×600×450mm, 130Kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
1000000-1500000
Employee Number:
10~30
Ecer Certification:
Site Member
iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ... iqualitrol is a professional company to supply quality control instrument and repair service. The main products are industrial video borescope, hardness testers, metallographical instrument, metallurgical microscopes, temperature test chambers, etc. These are widely used ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!