China Household Mobile Lithium Iron Battery Solar Energy Storage 51.2V 300AH 15KWh
  1. China Household Mobile Lithium Iron Battery Solar Energy Storage 51.2V 300AH 15KWh
  2. China Household Mobile Lithium Iron Battery Solar Energy Storage 51.2V 300AH 15KWh
Household Mobile Lithium Iron Battery Solar Energy Storage 51.2V 300AH 15KWh
  1. MOQ: 1pc
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Cell Type CATL / EVE / BYD (Prismatic Cell)
Cell Capacity 3.2V 100Ah/3.2V 200Ah/3.2V 300Ah
Cycle Life 6000 cycles
Total Energy Rating 5.12 kWh (single box)/10.24kWh (single box)/15kWh (single box)
Rated Voltage 51.2V
Battery Voltage Range 43.2V~58.4V
Brand Name kimoems or OEM
Model Number Refer to parameters
Certification CE,UN38.3,MSDS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Cell Type CATL / EVE / BYD (Prismatic Cell)
Cell Capacity 3.2V 100Ah/3.2V 200Ah/3.2V 300Ah Cycle Life 6000 cycles
Total Energy Rating 5.12 kWh (single box)/10.24kWh (single box)/15kWh (single box) Rated Voltage 51.2V
Battery Voltage Range 43.2V~58.4V Brand Name kimoems or OEM
Model Number Refer to parameters Certification CE,UN38.3,MSDS
Place of Origin China
High Light Lithium Iron Battery Solar Energy StorageHousehold Mobile Lithium Iron Battery
Solar Photovoltaic Household Energy Storage Mobile Lithium Iron Battery 51.2V300AH
Parameters
Product Model 51.2V100AH 51.2V200AH 51.2V300AH
Cycle Life 6000 cycles 6000 cycles 6000 cycles
Rated Capacity 100Ah 200Ah 300Ah
Rated Voltage 51.2V 51.2V 51.2V
Battery Parameters
Voltage Range 43.2V~58.4V 43.2V~58.4V 43.2V~58.4V
Standard Charge Current 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous
Maximum Charge Current 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse
Standard Discharge Current 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous 0.5 C@ Continuous
Maximum Discharge Current 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse 1 C@ Pulse
Specifications
Weight 48 kg (single box) 84kg (single box) 160kg (single box)
Dimensions (LWH) 83 x 41.7x 26.5mm (single box) 83 x 41.7x 26.5mm (single box) 83 x 41.7x 26.5mm (single box)
Protection Rating IP54 IP54 IP54
Cooling Method Natural Cooling Natural Cooling Natural Cooling
Environmental Humidity 5 ~ 95% Relative Humidity 5 ~ 95% Relative Humidity 5 ~ 95% Relative Humidity