China BD-D665-A50 Liquid Phase Corrosion Tester
  1. China BD-D665-A50 Liquid Phase Corrosion Tester
BD-D665-A50 Liquid Phase Corrosion Tester
  1. MOQ: 1 set
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T
Supply Ability 500 sets/month
Delivery Time 5~8 working days
Packaging Details Plywood packing
Temperature control range room temperature ~ 100℃
 Temperature control accuracy ±0.5℃
Resolution accuracy ±0.1
Time control range 0~99 hours can be set arbitrarily
 Stirring speed 1000r/min
 Power consumption ≤2000W
Brand Name SHUOBODA
Model Number BD-D665-A50
Certification ISO/CE
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T Supply Ability 500 sets/month
Delivery Time 5~8 working days Packaging Details Plywood packing
Temperature control range room temperature ~ 100℃  Temperature control accuracy ±0.5℃
Resolution accuracy ±0.1 Time control range 0~99 hours can be set arbitrarily
 Stirring speed 1000r/min  Power consumption ≤2000W
Brand Name SHUOBODA Model Number BD-D665-A50
Certification ISO/CE Place of Origin China
High Light Liquid Phase Corrosion Tester BD-D665A50 Liquid Phase Corrosion Tester
Compatible Standards
GB/T11143, ASTM D665
Instrument Features
  • LCD screen with Chinese display interface and menu prompt input
  • Computer temperature control, automatic timing, high precision and good accuracy
  • Display various parameter prompts such as year, month, day and current clock
  • Use stainless steel bath body
Technical Parameters
  • Resolution accuracy: ±0.1
  • Stirring speed: 1000r/min
  • Power consumption ≤2000W
  • Sample holding holes: 4
  • Ambient temperature: 5℃~40℃
  • Relative humidity: ≤85%
  • Working power supply: AC220V±10%, 50Hz
  • Dimensions: 520mm*330mm*570mm