| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 sets / year |
| Delivery Time | 7 - 15 work days |
| Packaging Details | wooden crate |
| Temp control range | RT ~ 100℃ |
| Temp control accuracy | ± 1℃ |
| Temp resolution | 0.1℃ |
| Temp display format | digital display |
| Time control range | 1s ~ 99min59s |
| Working power supply | AC220V ± 10% 50Hz |
| Brand Name | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. |
| Model Number | SD7305 |
| Certification | GB/T 7305 GB/T 7605 ASTM D1401 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Moisture Meter Diesel Fuel Testing Equipment Karl Fischer Moisture
2 Holes Low Temp Kinematic Viscosity Tester -40℃ ~ 80℃ Speed 1200rpm ASTM D445
Full Automatic Essence Closed Flash Point Meter Electronic Ignition RT ~ +300℃
Automatic Open Flash Point Tester RT ~ 400℃ Electronic Ignition LCD Display ASTM
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 sets / year |
| Delivery Time | 7 - 15 work days | Packaging Details | wooden crate |
| Temp control range | RT ~ 100℃ | Temp control accuracy | ± 1℃ |
| Temp resolution | 0.1℃ | Temp display format | digital display |
| Time control range | 1s ~ 99min59s | Working power supply | AC220V ± 10% 50Hz |
| Brand Name | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. | Model Number | SD7305 |
| Certification | GB/T 7305 GB/T 7605 ASTM D1401 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | portable oil water demulsibility tester ,laboratory lube oil testing equipment ,ASTM D1401 oil analysis instrument | ||
SD7305 Manual oil demulsibility tester
Standard: GB/T 7305 GB/T 7605 ASTM D1401
The SD7305 petroleum demulsifier is designed and manufactured in accordance with the requirements specified in the Chinese standards GB/T 7305 "Determination of demulsification performance of petroleum and synthetic fluids" and GB/T 7605-2008 "Determination of demulsification degree of turbine oil in operation". Applicable to the determination method proposed according to GB/T 7305 standard, it can be widely used in fields such as petroleum, electricity, chemical engineering, as well as in colleges, research institutes and other units, equivalent to ASTM D1401 "Determination of Water Separability of Petroleum and Synthetic Liquids"
The demulsifier is used to determine the ability of petroleum and synthetic liquids to separate from water, and to measure the time of oil-water separation under specified conditions.
Lubricating Oil Water Separability Tester
ASTM D1401 Petroleum Oils and Synthetic Fluids Demulsibility Characteristics Water Separability Tester
ASTM D1401 Standard Test Method For Water Separability Of Petroleum Oils And Synthetic Fluids
ASTM D1401 Portable Laboratory Oil Water Demulsibility Analysis Equipment/Anti-emulsification Test Apparatus
Lubricating Oil Water Separability Tester for Petroleum Oils and Synthetic Fluids
Main performance
● Adopting a small cylinder desktop structure, it has the advantages of small volume, easy operation, and beautiful appearance.
● The bath is automatically stirred by a motor, ensuring uniform temperature. The bathtub cover has two sample holes, allowing for the simultaneous placement of two samples for testing.
● The sample stirring device is easy to lift and lower, and the stirring shaft has good concentricity inside the test tube without shaking or touching the test tube wall.
Technical Specifications
| Working power supply | AC220V ± 10% 50Hz |
| Temp control range | RT ~ 100℃ |
| Temp control accuracy | ± 1℃ |
| Temp resolution | 0.1℃ |
| Temp display format | digital display |
| Time control range | 1s ~ 99min59s |
| Mixing speed | 1500 ± 15r/min |
| Temp controlled heating power | 1500W |
| Environmental temp | RT ~ 35℃ |
| Relative humidity | ≤ 85% |
| Power consumption of the whole machine | not exceeding 1600W |
| Instrument size | 320 * 380 * 680mm |
| Weight | 15kg |
![]()
Note: The appearance pictures, dimensions, volume, and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, there may be slight changes without prior notice.
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet national quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
Packing List
| S/N | Name | Quantity | Unit | Note |
| 1 | Host | 1 | Set | |
| 2 | Test tube | 2 | Piece | |
| 3 | Power cord | 1 | Piece | |
| 4 | Fuse tube | 1 | Piece | 10A |
| 5 | Operating instruction | 1 | Copy | |
| 6 | Packing list | 1 | Copy | |
| 7 | Certificate | 1 | Copy |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2008
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shandong Shengtai Instruments Co., Ltd. is specialized in the research and production of experimental testing instruments and industrial testing instruments. It is a professional instrument company integrating instrument research and development, manufacturing, sales and service. Its products... Shandong Shengtai Instruments Co., Ltd. is specialized in the research and production of experimental testing instruments and industrial testing instruments. It is a professional instrument company integrating instrument research and development, manufacturing, sales and service. Its products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!