| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 sets / year |
| Delivery Time | 7 - 15 work days |
| Packaging Details | wooden crate |
| Evaporation bath type | Aluminum bath |
| Number of test holes | 5 |
| Test hole size | φ51mm*70mm |
| Temp range | RT ~ 260℃ |
| Input power | <2000W |
| Jet nozzle outlet air velocity | 600mL/S per hole |
| Brand Name | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd |
| Model Number | SH8019A |
| Certification | GB/T 8019-2008 ASTM D381 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Automatic Moisture Meter Diesel Fuel Testing Equipment Karl Fischer Moisture
2 Holes Low Temp Kinematic Viscosity Tester -40℃ ~ 80℃ Speed 1200rpm ASTM D445
Full Automatic Essence Closed Flash Point Meter Electronic Ignition RT ~ +300℃
Automatic Open Flash Point Tester RT ~ 400℃ Electronic Ignition LCD Display ASTM
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 sets / year |
| Delivery Time | 7 - 15 work days | Packaging Details | wooden crate |
| Evaporation bath type | Aluminum bath | Number of test holes | 5 |
| Test hole size | φ51mm*70mm | Temp range | RT ~ 260℃ |
| Input power | <2000W | Jet nozzle outlet air velocity | 600mL/S per hole |
| Brand Name | Shandong Shengtai Instrument Co.,Ltd | Model Number | SH8019A |
| Certification | GB/T 8019-2008 ASTM D381 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | digital display aluminum bath tester ,colloid tester for lube oil ,5 holes air method tester | ||
SH8019A Actual colloid tester air method
SH8019 Existent Gum Tester Jet Evaporation Method Petroleum Tester is specially used for measuring the actual gum content in aviation gasoline and automotive gasoline.
| Product model | SH8019 |
| Product Name | Air method for actual gum analyzer |
| Manufacturer | Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd |
| Testing items | Conduct actual gum test on Avgas and automotive gasoline |
| Standards | GB/T 8019-2008 ASTM D381 |
| Simple technical features | Equipped with a dedicated oil-free silent air compressor. |
![]()
It is suitable for the actual gum test of aviation gasoline and automobile gasoline according to the method specified in ASTM D381 equivalent to GB/T 8019-2008 "Determination of fuel gum content by jet evaporation method". It is equipped with special oil-free silent air compressor.
Main technical parameters and performance
| Working power supply | AC220V±10% 50Hz |
| Evaporation bath type | Aluminum bath |
| Evaporation bath dimensions | φ260mm*130mm |
| Number of test holes | 5 |
| Test hole size | φ51mm*70mm |
| Temp range | RT ~ 260℃ |
| Operating Temp | 160 ~ 165℃ |
| Temp control mode | Automatic temp control |
| Temp display | digital display |
| Traffic display | Displayed by a floating ball air flow meter |
| Working pressure of air pressure reducing valve | <0.1MPa |
| Jet nozzle outlet air velocity | 600mL/S per hole |
| Input power | <2000W |
| Instrument size | 355*490*595mm |
| Instrument weight | 42.5kg |
| Package size | 555*420*645 mm |
| Package weight | 51.5kg (wooden 9kg) |
Note: The appearance pictures, dimensions, volume and weight of the instrument are for reference only. If there are any updates to the instrument, they may be slight changes without prior notice.
Packing list
| S/N | Name | Unit | Quantity | Remarks |
| 1 | Host | Set | 1 | |
| 2 | Air compressor | Set | 1 | |
| 3 | Trumpet nozzle | Piece | 3 | |
| 4 | Beaker | Piece | 3 | |
| 5 | Purifier | Set | 1 | |
| 6 | Instruction | Copy | 1 | |
| 7 | Packing list | Copy | 1 | |
| 8 | Certificate warranty card | Copy | 1 |
![]()
Instrument Quality Assurance Certificate
Shandong Shengtai Instrument Co., Ltd. provides the following quality assurance for the instruments sold to you:
----The provided instrument materials are brand new, meet quality standards, and have a manufacturer's certificate of conformity;
----The materials and main components provided meet the technical requirements specified in the technical documentation;
----The overall quality assurance period of the equipment is one year (excluding normal wear and tear of vulnerable parts).
----We are responsible for free maintenance of any instrument quality issues that occur during the warranty period. Due to equipment malfunction caused by the user's responsibility, we are responsible for repairing and charging reasonable fees.
----Lifetime discounted supply of parts for equipment, and lifetime maintenance and repair of the entire machine.
----After the expiration of the warranty period, if the user needs maintenance and technical services, we will only charge a cost fee.
Packaging and Delivery
1. Packaging of goods: standard wooden or cardboard boxes.
2. Internal packaging: Elastic pearl cotton packaging product, hardwood board+strong bandage to fix corners.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2008
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shandong Shengtai Instruments Co., Ltd. is specialized in the research and production of experimental testing instruments and industrial testing instruments. It is a professional instrument company integrating instrument research and development, manufacturing, sales and service. Its products... Shandong Shengtai Instruments Co., Ltd. is specialized in the research and production of experimental testing instruments and industrial testing instruments. It is a professional instrument company integrating instrument research and development, manufacturing, sales and service. Its products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!