| Type | Testing Machine |
| Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | / |
| Application | Auto Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | --- |
| Protection Class | Ip56 |
| Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year |
| Adaptation Standard | GB/T 8017, ASTM D323 |
| Power Supply | 220V±10% 50Hz |
| Power | ≤1100W |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1℃ |
| Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D156 DIN 51411 Petroleum Products Saybolt Colorimeter FTM 791 Laboratory
IEC 79 Oil Autoignition Point Tester Laboratory Spontaneous Combustion Point
ASTM D445 Fully Automatic Kinematic Viscosity Tester Petroleum Products Dynamic
ASTM D130 Petroleum Products Copper Strip Corrosion Tester Test Machine
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | / | Application | Auto Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM | power | --- |
| Protection Class | Ip56 | Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year | Adaptation Standard | GB/T 8017, ASTM D323 |
| Power Supply | 220V±10% 50Hz | Power | ≤1100W |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1℃ | Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | ASTM D323 vapor pressure tester ,automatic Reid method test machine ,petroleum products vapor pressure analyzer | ||
ASTM D323 Fully Automatic Saturated Vapor Pressure Tester Reid Method Petroleum Products Vapor Pressure Test Machine
Product Introduction
The fully automatic saturated vapor pressure tester is designed and manufactured in accordance with the requirements of the Chinese standard GB/T8017 "Method for Determination of Vapor Pressure of Petroleum Products (Reid Method)" and the American Society for Testing and Materials standard ASTM D323. It is suitable for determining the vapor pressure of gasoline, volatile crude oil and other volatile petroleum products, but cannot be used to determine the vapor pressure of liquefied petroleum gas. It is widely used in the fields of petroleum, chemical industry, power, commodity inspection, universities, research institutions, etc.
Functional Features
1. The instrument test process is fully automated.
2. Utilize a 7-inch color TFT LCD screen and touch screen for human-computer interaction
3. The instrument has the function of online temperature adjustment.
4. The execution structure of the instrument is well-designed.
5. The instrument is equipped with a pressure calibration device.
6. The instrument has high testing accuracy.
7. The instrument has the function of online pressure adjustment.
8. The instrument can store 100 test results.
ASTM D323 Fully Automatic Saturated Vapor Pressure Tester Reid Method Petroleum Products Vapor Pressure Test Machine
Technical Specification
|
Adaptation Standard |
GB/T 8017, ASTM D323 |
|
Experimental ammunition |
Can test 2 samples simultaneously, with the volume ratio of the upper and lower chambers being 4:1 |
|
Control Temperature Point |
37.8℃ |
|
Temperature Control Accuracy |
±0.1℃ |
|
Power |
≤1100W |
|
Mixing Angle |
350 degrees |
|
Pressure Range |
Gauge pressure: 0 - 200 kPa |
|
Power Supply Voltage |
220V±10% 50Hz |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!