| Type | Testing Machine |
| Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | / |
| Application | Auto Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | 2000W |
| Protection Class | Ip56 |
| Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year |
| Dimensions (of the shape) | 445*300*300mm |
| Power Supply | 220V±10% 50HZ |
| Environmental Temperature | 5℃ to 45℃ |
| Overall Machine Power | 2000W |
| Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D156 DIN 51411 Petroleum Products Saybolt Colorimeter FTM 791 Laboratory
IEC 79 Oil Autoignition Point Tester Laboratory Spontaneous Combustion Point
ASTM D445 Fully Automatic Kinematic Viscosity Tester Petroleum Products Dynamic
ASTM D130 Petroleum Products Copper Strip Corrosion Tester Test Machine
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | / | Application | Auto Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM | power | 2000W |
| Protection Class | Ip56 | Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year | Dimensions (of the shape) | 445*300*300mm |
| Power Supply | 220V±10% 50HZ | Environmental Temperature | 5℃ to 45℃ |
| Overall Machine Power | 2000W | Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | petroleum carbon residue tester ,laboratory electric furnace analyzer ,oils carbon residue analyzer | ||
High Accuracy Petroleum Product Carbon Residue Tester Laboratory Electric Furnace Method Oils Carbon Residue Analyzer
Product Introduction
The petroleum product carbon residue tester is designed and manufactured in accordance with SH/T 0170-1992 "Petroleum Product Carbon Residue Determination Method (Electric Furnace Method)". It is suitable for determining the carbon residue of lubricating oil, heavy liquid fuel or other petroleum products. It is widely used in petroleum, chemical, building materials, metallurgy, scientific research units, commodity inspection and university laboratories.
Features
1. The high-temperature furnace and the temperature controller are designed separately to prevent the temperature controller and its circuits from being exposed to high temperatures for long periods, thereby extending their service life.
2. The temperature controller automatically maintains the temperature at the set value (any setting from room temperature to 520℃).
3. The digital temperature controller visually displays the set temperature and the actual temperature.
4. The 4-hole metal bath is adopted, allowing for the simultaneous experimentation of 4 groups of samples.
5. This instrument adopts an integrated structure design, with the heating furnace and the controller forming a complete whole.
AHigh Accuracy Petroleum Product Carbon Residue Tester Laboratory Electric Furnace Method Oils Carbon Residue Analyzer
Technical Specification
|
Adaptation Standard |
SH/T 0170-1992 |
|
Temperature Control Range |
Room temperature to 520℃ |
|
Temperature Control Method |
Digital display |
|
Thermosensitive Element |
Thermocouple |
|
Temperature Control Accuracy |
±5℃ |
|
Number of Holes |
4 holes |
|
Electricity Source |
220V ± 10% 50Hz |
|
Environmental Temperature |
5℃ to 45℃ |
|
Relative Humidity |
10% to 80% Rh |
|
Overall Machine Power |
2000W |
|
Dimensions (of the shape) |
445×300×300mm |
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!