| Type | Testing Machine |
| Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | / |
| Application | Auto Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | 900W |
| Protection Class | Ip56 |
| Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year |
| Auxiliary heating power | 1000W |
| Sample positions | 4 |
| Ambient temperature | 5℃ to 45℃ |
| Temperature control accuracy | ±0.1℃ |
| Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D156 DIN 51411 Petroleum Products Saybolt Colorimeter FTM 791 Laboratory
IEC 79 Oil Autoignition Point Tester Laboratory Spontaneous Combustion Point
ASTM D445 Fully Automatic Kinematic Viscosity Tester Petroleum Products Dynamic
Hydraulic Oil Four Ball Tester Machine Fully Automatic 4 Ball Tester
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | / | Application | Auto Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM | power | 900W |
| Protection Class | Ip56 | Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year | Auxiliary heating power | 1000W |
| Sample positions | 4 | Ambient temperature | 5℃ to 45℃ |
| Temperature control accuracy | ±0.1℃ | Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | ASTM D130 copper strip corrosion tester ,petroleum products corrosion analyzer ,laboratory oils corrosion test machine | ||
ASTM D130 Petroleum Products Copper Strip Corrosion Tester Test Machine Laboratory Oils Copper Strip Corrosion Analyzer
Product Introduction
The copper strip corrosion tester is designed and manufactured in accordance with the requirements stipulated in the standard GB/T 5096-2017 "Test Method for Copper Strip Corrosion of Petroleum Products". It is suitable for the copper strip corrosion test method of petroleum products as specified in the GB/T 5096-2017 standard, and is used to evaluate the degree of corrosion of copper strips caused by aviation gasoline, aviation turbine fuel, automotive gasoline, agricultural tractor fuel, cleaning solvents, kerosene fraction fuel and lubricating oil, etc. The instrument features temperature control, automatic timing and alarm upon time expiration, and is widely applied in the fields of petroleum, chemical engineering, power, commodity inspection, universities, scientific research and other departments.
Features
1. Digital key control of temperature controller, heater and electric stirrer
2. Four sample test holes, with 4 to 12 samples available.
3. Standard configuration: imported colorimetric plate
4. Metal bath with precise temperature control for test baths
5. Adopt PID temperature control technology
ASTM D130 Petroleum Products Copper Strip Corrosion Tester Test Machine Laboratory Oils Copper Strip Corrosion Analyzer
Technical Specification
|
Standards |
GB/T 5096-2017, ASTM D130 |
|
Temperature control range |
Room temperature to 150℃ (arbitrary setting) |
|
Temperature sensor |
PT100 platinum resistance thermometer |
|
Temperature control accuracy |
±0.1℃ |
|
Temperature-controlled heating power |
600W |
|
Auxiliary heating power |
1000W |
|
Color Chart |
Import |
|
Time control range |
Set freely from 1 minute to 24 hours |
|
Sample positions |
4 |
|
Number of samples measured |
4 to 12 |
|
Overall power consumption of the machine |
≤1800W |
|
Ambient temperature |
5℃ to 45℃ |
|
Relative humidity |
10% to 80% Rh |
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!