| Maximum Compressive Space | 600mm(23.62in) |
| Maximum Tensile Space | 650 mm(25.59in) |
| Type | Hydraulic Tensile Testing Machine |
| Crossbeam Displacement Accuracy | ±0.1 mm |
| Power Supply | 220 V |
| Product name | Hydraulic Servo Hydraulic Tensile Testing Machine |
| Model | WAW-600 |
| Max Load | 600KN |
| Host weight | 5600 kg |
| Model Number | WAW-600 |
| Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
LR-WEW-600B Microcomputer Screen Display Hydraulic Universal Material Tensile
ISO 1167 ASTM D1598 Hydrostatic Test Machine Hydrostatic Burst Tester ASTM D1599
Fully Automatic Pressure Testing Machine Hydraulic Universal Tester Concrete
Microcomputer-Controlled Electro-hydraulic Servo Pressure Testing Machine Lab
Product Specification
| Maximum Compressive Space | 600mm(23.62in) | Maximum Tensile Space | 650 mm(25.59in) |
| Type | Hydraulic Tensile Testing Machine | Crossbeam Displacement Accuracy | ±0.1 mm |
| Power Supply | 220 V | Product name | Hydraulic Servo Hydraulic Tensile Testing Machine |
| Model | WAW-600 | Max Load | 600KN |
| Host weight | 5600 kg | Model Number | WAW-600 |
| Brand Name | LONROY | Place of Origin | Guangdong, China |
| High Light | Hydraulic tensile testing machine with microcomputer control ,Servo hydraulic tensile tester with warranty ,WAW-600 hydraulic testing machine for tensile tests | ||
WAW-600 Hydraulic Servo Hydraulic Tensile Testing Machine
WAW-600 microcomputer-controlled electro-hydraulic servo-hydraulic universal testing machine main machine adopts the structure of oil cylinder down type main machine, mainly used for the mechanical properties test of metal materials, non-metal materials, product parts, components, structural parts, standard parts and so on.
This series of testing machine can also do the material stretching, compression and bending test under the environment if it is equipped with an environmental device. For example high temperature tensile, low temperature tensile, compression and other tests.
WAW-600 Hydraulic Servo Hydraulic Tensile Testing Machine
Specification
|
Max Load |
600KN |
|
Test Error |
≤1% |
|
Test Range |
Max Load 2%~100% |
|
Clamping Method |
Hydraulic Clamping |
|
Diameter for Round |
Φ13~Φ60 mm |
|
Thickness for Flat |
0~40mm |
|
Width for Flat |
80 mm |
|
Max Tensile Space |
650 mm |
|
Max Compression Space |
600 mm |
|
Control Cabinet Size |
1100(L)×620(W)×850(H) mm |
|
Host Size |
900(L)×750(W)×2300(H) mm |
|
Power |
2.3kw |
|
Host weight |
5600 kg |
|
The clear spacing of columns |
580 mm |
|
Compression Plate Size |
Φ205 mm |
|
Span for Roller |
450 mm |
|
Roller Width |
140 mm |
|
Allowable Bending Length |
100 mm |
|
Max Piston Stroke |
200 mm |
|
Max Piston Speed |
about 80 mm/min |
|
Test Space Adjust Speed |
about 150 mm/min |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!