| Type | Testing Machine |
| Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | ±0.2% |
| Application | Auto Testing, Laboratory Testing, Lab Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | --- |
| Protection Class | IP66 |
| Voltage | 220 V |
| warranty | 1 Year |
| model | LR-716 |
| Compression stroke | Compression stroke |
| Pressing plate area | 30*30cm |
| Power supply | AC220V,5A |
| Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Plastic Testing Sample Injection Machine,small Molding Machine
ISO 20126 ASTM D256 Charpy Impact Resistance Test Machine for Toothbrush
ISO 306 Vicat Heat Distortion Temperature Tester ASTM D648 Thermoplastic Vika
LR-A020 Plastic Thermal Deformation Vicat Softening Point Testing Machine/Vicat
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy Class | High Accuracy |
| Accuracy | ±0.2% | Application | Auto Testing, Laboratory Testing, Lab Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM | power | --- |
| Protection Class | IP66 | Voltage | 220 V |
| warranty | 1 Year | model | LR-716 |
| Compression stroke | Compression stroke | Pressing plate area | 30*30cm |
| Power supply | AC220V,5A | Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | ISO 7214 foam compression tester ,JIS K6767 foam fatigue testing machine ,sponge foam life tester | ||
Foam Compression Recover Time Tester Sponge compression test equipment Sponge Foam life fatigue testing machine
Use :
The machine is used to test the permanent deformation rate of foamed plastics.
According to the standard ISO 7214, JIS K6767, K6382: the thickness of the test piece was accurately measured. As for the compression plate of the testing machine, the specimen was compressed at a height of 50% at a frequency of 60 times per minute, and reciprocated compression reached 80,000 times. After being placed at room temperature for 30 minutes, the thickness was measured and converted into compression deformation rate.
Foam Compression Recover Time Tester Sponge compression test equipment Sponge Foam life fatigue testing machine
Technical parameters:
|
Compression stroke |
Compression stroke |
|
Pressing plate spacing |
about 200mm(adjustable) |
|
Pressing plate area |
30*30cm |
|
Motor |
1/3 HP |
| Counter | LCD, 0~999,999 |
| Test piece | (50X50)mm/(100X100)mm thickness: 20mm |
| Weight | 102kg |
| Power supply | 1, AC220V,5A |
Foam Compression Recover Time Tester Sponge compression test equipment Sponge Foam life fatigue testing machine
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!