| Type | Testing Machine |
| Accuracy | --- |
| Application | Laboratory Testing, Lab Testing |
| customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | ---, AC220V, 3A |
| Protection Class | Ip56 |
| Voltage | 220 V |
| warranty | 1year |
| model | LR-A014 |
| Product name | AKRON abrasion tester |
| Balance weight | 2.5 kg |
| Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Plastic Testing Sample Injection Machine,small Molding Machine
ISO 20126 ASTM D256 Charpy Impact Resistance Test Machine for Toothbrush
ISO 306 Vicat Heat Distortion Temperature Tester ASTM D648 Thermoplastic Vika
LR-A020 Plastic Thermal Deformation Vicat Softening Point Testing Machine/Vicat
Product Specification
| Type | Testing Machine | Accuracy | --- |
| Application | Laboratory Testing, Lab Testing | customized support | OEM, ODM, OBM |
| power | ---, AC220V, 3A | Protection Class | Ip56 |
| Voltage | 220 V | warranty | 1year |
| model | LR-A014 | Product name | AKRON abrasion tester |
| Balance weight | 2.5 kg | Brand Name | LONROY |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | Digital rubber abrasion tester ,Akron rubber wear resistance machine ,Plastic test machine with warranty | ||
Digital Rubber materials akron abrasion test machine Rubber Wear Resistance tester AKRON abrasion tester
Uses
AKRON abrasion tester is used with balance to test shoes, tires, rubber products such as good wear resistance force; Counter electronic is used automatic type, setting wear revolutions, reaches the set revolutions and automatic stop.
Digital Rubber materials akron abrasion test machine Rubber Wear Resistance tester AKRON abrasion tester
Specifications
|
Specimens: outer diameter 60.5 mm, inner diameter is 11.5 mm, 13 mm thickness, circumference of 220 mm, hardness of 60 ~ 70 Sand wheel: outer diameter 150 mm (W) of 25 mm, size # 36, each P, center hole 32 mm, abrasive for oxygen for aluminum Sample tilt range: 0 ~ 45 ° Angle is 15 ° (test) Sample shaft speed (BS) 250 + / - 5 r/min (GB) rubber wheel 34 to 76 + 2 r/min spindle + 1 r/min Jose: 2 lb 6 lb Balance weight: 2.5 kg Counter: LCD, 0 ~ 999999 Product: 57 * 52 * 45 cm weight:57kg power:,AC220V, 3A |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!