| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 200 |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden package |
| Overall Size(L×W×H) | 380mm×240mm×800mm |
| Net Weight | 24KG |
| Weights | 300g,500g,1000g |
| Impact Height | 50mm-500mm(grade ) |
| Warranty | 1 Year |
| Brand Name | Lonroy |
| Model Number | BGD 301 |
| Certification | Includes Calibration Certification |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Multi Functional Turntable Taber Abrasion Resistance Tester Rotational Abrasion
BGD 538 ISO 23169 On Site Wet Abrasion Scrub Tester Machine Washability Tester
ASTM D 968 Falling Sand Abrasion Tester Coating Falling Ball Impact Tester
RCA Paper Abrasion Wear Tester Mobile Phones PDA Surface Coating Wear Test
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 200 |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden package |
| Overall Size(L×W×H) | 380mm×240mm×800mm | Net Weight | 24KG |
| Weights | 300g,500g,1000g | Impact Height | 50mm-500mm(grade ) |
| Warranty | 1 Year | Brand Name | Lonroy |
| Model Number | BGD 301 | Certification | Includes Calibration Certification |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | astm paint testing equipment ,astm paint testing instruments ,tester paint testing equipment | ||
BGD 301 ASTM D 2794 Dupont Impact Tester Paint Coating DupontImpact Test Machine
1.Description:
This machine complies with JIS-K5400 and ASTM-D2794. Place the test piece with the coating surface facing upwards under the impact head of this machine. After being dropped and impacted by a heavy hammer of a certain height, check the damage and deformation.
2.Technical Parameter
| Impact Height | 50mm-500mm(grade |
| Weights | 300g,500g,1000g |
| Indenter Diameter | 1/2,1/4,1/8,1/16,3/16each |
| Die Holder Diameter | 1/2,1/4,1/8,1/16,3/16each |
| Overall Size(L×W×H) | 380mm×240mm×800mm |
| Net Weight(includes all weights) | 24KG |
| Ordering Information | BGD 301---DuPont Impact Tester |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!