| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 200 |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden package |
| Size | 210mm × 180mm × 500mm |
| Net Weight | 9.2KG |
| Range | 40.2 KU - 141.0 KU |
| Warranty | 1 Year |
| Package Size | 560mm × 450mm × 280mm |
| Brand Name | Lonroy |
| Model Number | BGD 186 |
| Certification | Includes Calibration Certification |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Multi Functional Turntable Taber Abrasion Resistance Tester Rotational Abrasion
BGD 538 ISO 23169 On Site Wet Abrasion Scrub Tester Machine Washability Tester
ASTM D 968 Falling Sand Abrasion Tester Coating Falling Ball Impact Tester
RCA Paper Abrasion Wear Tester Mobile Phones PDA Surface Coating Wear Test
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 200 |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden package |
| Size | 210mm × 180mm × 500mm | Net Weight | 9.2KG |
| Range | 40.2 KU - 141.0 KU | Warranty | 1 Year |
| Package Size | 560mm × 450mm × 280mm | Brand Name | Lonroy |
| Model Number | BGD 186 | Certification | Includes Calibration Certification |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | astm paint testing equipment ,astm paint testing instruments | ||
BGD 186 ASTM D 562 Intelligent Krebs Stormer Viscometer
1.Description
BGD 186 Intelligent Krebs Stormer Viscometer is designed according to ASTM D 562 and GB/T 9269 standard, it is a powerful and easy-to-operate viscometer newly developed by our company, compared with BGD 184 Stormer Viscometer, it has the following advantages:
* Large-size ultra-clear liquid crystal screen display, test data is more clear.
* Simultaneously test the KU value, CP value and sample temperature value of the sample under test.
* One-piece infrared probe to test the sample temperature, no cleaning is more convenient.
* The rotor adopts magnetic connection, convenient and quick disassembly and cleaning.
* English and Chinese languages can be switched arbitrarily.
* Designed with a calibration function, users can rely on a bottle of standard oil calibration regularly, greatly eliminating the need for other similar instruments to return to the factory for regular calibration of the trouble and cost.
* Test time can be set
* With RS232 communication port, with real-time clock function, can be connected to a micro printer to print the test data.
* Randomly attached with calibration certificate
2.Technical Parameter
| Range | 40.2 KU - 141.0 KU (27-5,250 cP) |
| Accuracy | ±1.0% of full scale range |
| Repeatability | ±0.5% of full scale range |
| Paddle Speed | 200 r/min ± 0.1 r/min |
| Overall Dimensions | 210mm × 180mm × 500mm (L × W × H) |
| Package Size | 560mm × 450mm × 280mm |
| Package Weight | 9.2 kg |
| Ordering Information | BGD 186 - Intelligent Krebs Stormer Viscometer |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!