| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 200 |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden package |
| Size | 114mm×32mm×64mm |
| Weight | 180g |
| Accuracy | ±1 unit or 1% of full scale |
| Resolution | 0.10% |
| Window Size | 12mm×17mm (ellipse) |
| Application | Paint Testing Equipment |
| Brand Name | Lonroy |
| Model Number | BGD 583 |
| Certification | ISO ASTM CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Multi Functional Turntable Taber Abrasion Resistance Tester Rotational Abrasion
BGD 538 ISO 23169 On Site Wet Abrasion Scrub Tester Machine Washability Tester
ASTM D 968 Falling Sand Abrasion Tester Coating Falling Ball Impact Tester
RCA Paper Abrasion Wear Tester Mobile Phones PDA Surface Coating Wear Test
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 200 |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden package |
| Size | 114mm×32mm×64mm | Weight | 180g |
| Accuracy | ±1 unit or 1% of full scale | Resolution | 0.10% |
| Window Size | 12mm×17mm (ellipse) | Application | Paint Testing Equipment |
| Brand Name | Lonroy | Model Number | BGD 583 |
| Certification | ISO ASTM CE | Place of Origin | China |
| High Light | Opacity Meter Intelligent ,Paint Opacity Meter ,Intelligent Reflectometer | ||
BGD 583 ISO 2814 Opacity Meter Intelligent Reflectometer Hiding Power Machine
1. Description:BGD 583 Intelligent Reflectance Tester is our newly developed portable microcomputer type product, which is the upgraded product of BGD 581. It can carry out 45/0 reflectance as well as covering power test and calculate the contrast value automatically.
2.Mainly used for
① Reflectance measurement:
→ Colour shades of paints, inks and coatings.
→ Fading of textile and plastic.
→ Chalking of paint
→ the effect of cleaning agents and bleach
→ whiteness of recycled paper
→ cleanliness and oxidisation of metal surfaces
② Measurement of hiding power:
→ hiding power of paints, inks and coatings
→ transparency of plastic films
→ opacity of paper
3.Product features
◆ Automatic calibration; automatic judgement
◆ Automatic calibration; automatic judgement of the zero point and the whiteboard standard
◆ Instant measurement, one key to switch on/measure.
◆ Simple measurement mode and statistical measurement mode.
◆ Automatic calculation of reflectance value
◆ Foolproof measurement, automatic correction of black and white working board value.
◆ USB interface, data transmission software technical parameters
4.Main Technical Parameters
| ■ Working Angle | 45°(irradiate),0°(receive);CIE Illuminant C |
| ■ Range of Measurement | 0-99.9% |
| ■ Resolution | 0.10% |
| ■ Accuracy | ±1 unit or 1% of full scale |
| ■ Repeatability | ≤ 0.5% |
| ■ Power Supply | One 1.5V alkaline battery or rechargeable |
| ■ Window Size | 12mm×17mm (ellipse) |
| ■ Size | 114mm×32mm×64mm |
| ■ Weight | 180g |
| ■ Testing Environment | 10℃~40℃, relative humidity should not be over 85%. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
$5 million -$8 million
Employee Number:
80~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr... Dongguan Lonroy Equipment Co., Ltd, located in Dongguan, Guangdong, is a leading company specializing in the research and development, manufacturing and sales of high-tech and high-precision testing equipment. With 20 years of industry experience, we are committed to pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!