| Classification | Centrifuge Tubes |
| Material | PP, PPCO |
| Dimensions | 10ml |
| Capacity | 10ml, 10ml |
| Name | 10ml centrifuge bottle |
| Order No. | 0305531060 |
| Size(Long x Wide x Height) | diameter16x height81.4mm |
| Max RCF | 50000xg |
| Place of Origin | Hunan, China |
| Brand Name | Cence |
| Model Number | 10ml centrifuge bottle |
View Detail Information
Explore similar products
High Speed Centrifuge Bottles 1000ml PPCO Screw Lid for Accurate Sample
500ml Centrifuge Tubes for High Speed Centrifuge Machine Classification Conical
Classification Centrifuge Tubes 250ml Conical Tube for High Speed Centrifuge
High Speed Blood Collection Tube 5ml PP Test Tube with Round Bottom and Cap Max
Product Specification
| Classification | Centrifuge Tubes | Material | PP, PPCO |
| Dimensions | 10ml | Capacity | 10ml, 10ml |
| Name | 10ml centrifuge bottle | Order No. | 0305531060 |
| Size(Long x Wide x Height) | diameter16x height81.4mm | Max RCF | 50000xg |
| Place of Origin | Hunan, China | Brand Name | Cence |
| Model Number | 10ml centrifuge bottle | ||
| High Light | Round Bottom Test Tube with Cap ,PPCO Material Round Bottom Test Tube ,10ml Round Bottom Test Tube | ||
Product Description
![]()
![]()
Product Information
| Order No. | 0305531060 |
| Capacity | 10ml |
| Material | PPCO |
| Size(Long x Wide x Height) | Φ16x81.4mm |
| Max. RCF | 50000xg |
Note:The excellent quality of 10 ml tube is available for most brands of centrfiuges.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
1966
Total Annual:
120million-150million
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hunan Xiang Yi Laboratory Instrument Co., Ltd.(hereinafter called Xiang Yi) is a hi-tech enterprise specialized in the manufacturing of centrifuges as well as lab instruments with a history over 50 years. China’s first Ultra Refrigerated Centrifuge(55000r/min) and first high-speed centrifuge (... Hunan Xiang Yi Laboratory Instrument Co., Ltd.(hereinafter called Xiang Yi) is a hi-tech enterprise specialized in the manufacturing of centrifuges as well as lab instruments with a history over 50 years. China’s first Ultra Refrigerated Centrifuge(55000r/min) and first high-speed centrifuge (...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!