| Payment Terms | T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 50Sets Per Month |
| Delivery Time | 15days |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Test Standard | ASTM D97 |
| Power Supply | AC 220 V±10%, 50 Hz |
| Total Power Consumption | 1000W |
| Working cold trough | Two baths |
| Temperature Control Range | -70°C~0°C |
| Temperature Control Accuracy | ±0.5°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% |
| Net Weight | 50kg |
| Brand Name | Advanced Instruments |
| Model Number | LTT-C1 |
| Certification | ASTM D97 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D5293 Apparent Viscosity Test Instrument Using Cold Cranking Simulator
Oil Shear Stability Test Equipment Using A Diesel Injector Nozzle by ASTM D3945
Moderately High Temperature Piston Deposits Apparatus by TEOST MHT ASTM D7097
ASTM D721 Petroleum Wax Oil Content Analyzer With 4 Test Tubes
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 50Sets Per Month |
| Delivery Time | 15days | Packaging Details | Plywood Case |
| Test Standard | ASTM D97 | Power Supply | AC 220 V±10%, 50 Hz |
| Total Power Consumption | 1000W | Working cold trough | Two baths |
| Temperature Control Range | -70°C~0°C | Temperature Control Accuracy | ±0.5°C |
| Relative Humidity | ≤ 85% | Net Weight | 50kg |
| Brand Name | Advanced Instruments | Model Number | LTT-C1 |
| Certification | ASTM D97 | Place of Origin | China |
| High Light | Low Temperature Solidifying Point Tester ,ASTM D97 ,Oil Product Low-temp Testing Equipment | ||
| Power supply | AC(220±10%)V 50Hz |
| Cold trough | one trough with two bathes. And the temperatures in two bathes are equal |
| Temperature controlling range of cold trough | -70 ℃~0℃ |
| Temperature controlling accuracy | ±0.5°C |
| Refrigeration system | refrigeration compressor of new type |
| Ambient temperature | 15℃~35℃ |
| Relative humidity | ≤85% |
| Total power consumption | ≤1000 W |
| Dimensions | 620mm×460mm×340mm(L×W×H) |
| Net Weight | 50kg |
![]()
FAQ
1.What's the delivery time?
About 15days.
2.What's your payment terms?
30% paid by T/T in advance,70% paid by by T/T before shipping.
3.What's your guarantee terms?
The warranty of all products is 1 year.During this period,we are responsible for all faults caused by us.And we can supply life-long technical support.
4.Can you supply training?
We can supply training in our factory and online training for free.If onsite installation and training are required,please pay for tickets,accommodation and salary USD280/Day for every person.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2018
Total Annual:
1,000,000-5,000,000
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Advanced Instruments Co.,Limited. is a professional supplier which is committed to offer best testing equipment from China for our clients,and our main products are fire rating testing equipment,petroleum products testing equipment,electrical testing equipment geophysical equipment and general labor... Advanced Instruments Co.,Limited. is a professional supplier which is committed to offer best testing equipment from China for our clients,and our main products are fire rating testing equipment,petroleum products testing equipment,electrical testing equipment geophysical equipment and general labor...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!