| Payment Terms | T/T, L/C, D/P |
| Supply Ability | 50Sets Per Month |
| Delivery Time | 20days |
| Packaging Details | Plywood Case |
| Test Standard | ASTM D5800 |
| Test Method | Noack Method B |
| Temperature range | room temperature ~ 300 ℃ |
| Temperature setting resolution accuracy | ±0.1℃ |
| Temperature accuracy | ±0.5℃ |
| Heating unit | environmental light heating unit |
| Vacuum control | vacuum pump and pressure gauge air filters |
| Heating Power | 2KW |
| power supply | AC220V±10% 50Hz |
| Brand Name | Advanced Instruments |
| Model Number | AIC-0059B |
| Certification | ASTM D5800 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ASTM D5293 Apparent Viscosity Test Instrument Using Cold Cranking Simulator
Oil Shear Stability Test Equipment Using A Diesel Injector Nozzle by ASTM D3945
Moderately High Temperature Piston Deposits Apparatus by TEOST MHT ASTM D7097
ASTM D721 Petroleum Wax Oil Content Analyzer With 4 Test Tubes
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, D/P | Supply Ability | 50Sets Per Month |
| Delivery Time | 20days | Packaging Details | Plywood Case |
| Test Standard | ASTM D5800 | Test Method | Noack Method B |
| Temperature range | room temperature ~ 300 ℃ | Temperature setting resolution accuracy | ±0.1℃ |
| Temperature accuracy | ±0.5℃ | Heating unit | environmental light heating unit |
| Vacuum control | vacuum pump and pressure gauge air filters | Heating Power | 2KW |
| power supply | AC220V±10% 50Hz | Brand Name | Advanced Instruments |
| Model Number | AIC-0059B | Certification | ASTM D5800 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | ASTM D5800 ,Automatic Evaporation Loss Appratus ,Automatic Evaporation Loss Analyzer the Noack Method B | ||
General Introduction
The Automatic Lubricating Oil Evaporation Loss Tester (Noack B method) is designed and manufactured according to Industry standard NB/SH/T 0059-2010 and ASTM D5800 Standard test method for evaporation loss of lubricating oils by the Noack B method.It's suitable to determine lubricating oil.
| Power supply | AC(220±10%)V, 50Hz |
| Temperature range | Room temperature ~300°C |
| Temperature setting resolution accuracy | ±0.1℃ |
| Temperature accuracy | ±0.5℃ |
| Heating unit | Environmental light heating unit |
| Vacuum control | Vacuum pump and pressure gauge air filters |
| Pressure range | 0~25mm H2O |
| Pressure resolution accuracy | ±0.05mm H2O |
| Pressure stabilization accuracy | ±0.2mm H2O |
| Heating power | 2kw |
![]()
FAQ
1.What's the delivery time?
About 20days.
2.What's your payment terms?
30% paid by T/T in advance,70% paid by by T/T before shipping.
3.What's your guarantee terms?
The warranty of all products is 1 year.During this period,we are responsible for all faults caused by us.And we can supply life-long technical support.
4.Can you supply training?
We can supply training in our factory and online training for free.If onsite installation and training are required,please pay for tickets,accommodation and salary USD280/Day for every person.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2018
Total Annual:
1,000,000-5,000,000
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Advanced Instruments Co.,Limited. is a professional supplier which is committed to offer best testing equipment from China for our clients,and our main products are fire rating testing equipment,petroleum products testing equipment,electrical testing equipment geophysical equipment and general labor... Advanced Instruments Co.,Limited. is a professional supplier which is committed to offer best testing equipment from China for our clients,and our main products are fire rating testing equipment,petroleum products testing equipment,electrical testing equipment geophysical equipment and general labor...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!