Products
Manufacturer of a wide range of products which include High Precision Environmental Control Chamber 10~800℃ Temperature And Humidity,Over Temperature Environmental Test Chamber With Temperature Humidity Stability,Spectrace Frame...
MOQ: 1set
Price: Negotiable
| Packaging Details | 1 set machine wrapped by film and packed by standard woodern box |
| Delivery Time | Approx. 30 Days |
| Payment Terms | T/T before the shipment |
| Supply Ability | 300 Sets/Month |
| Humidity Range | 10% To 98% RH |
| Chamber Volume | From 150 To 1000 Liters |
| Material | Stainless Steel |
| Safety Features | Over Temperature Protection, Over Pressure Protection, Over Current Protection, Over Voltage Protection |
| Product Name | Environmental Test Chamber |
| Temperature Stability | ±0.5℃; ±2.5%RH |
| Humidity Stability | ±1.0% RH |
| Display | Digital LCD Display |
| Brand Name | Skyline |
| Model Number | SL-E01 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
MOQ: 1set
Price: Negotiable
| Packaging Details | 1 set machine wrapped by film and packed by standard woodern box |
| Delivery Time | Approx. 30 Days |
| Payment Terms | T/T before the shipment |
| Supply Ability | 300 Sets/Month |
| Humidity Uniformity | ±2.5% RH |
| Temperature Stability | ±0.5℃; ±2.5%RH |
| Display | Digital LCD Display |
| Safety Features | Over Temperature Protection, Over Pressure Protection, Over Current Protection, Over Voltage Protection |
| Temperature Uniformity | ±0.5℃-±2℃; ±3%RH(>75%RH); ±5%RH(≤75%RH) |
| Humidity Stability | ±1.0% RH |
| Temperature Range | -20°C To +150°C |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Brand Name | Skyline |
| Model Number | SL-E01 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE |
MOQ: 1 unit
Price: Negotiated
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 1 unit/ month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | plywood case |
| Spectrace | expansion durability test |
| Stroke setting | 0-50mm. |
| Speed setting | 0-30 times/min |
| Test station | one |
| dimension | 45×47×48CM(L×W×H) |
| weight | 55kg |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-SF17 |
| Certification | Calibration |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 20-30 /month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Exported Plywood Package |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-Q58 |
| Certification | CE, Calibration Certificate, Rosh, CO... |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | L/C,D/P,D/A,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 20-30 /month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Exported Plywood Package |
| Measuring range | (10 ~ 1000) mN |
| Test speed | 1.2mm/s |
| Measurement time | 15s |
| Resolution | 1mN |
| Accuracy | ±1% |
| Probe penetration depth | 8 +0.5mm |
| Sample platform narrow width | 5mm, 6.35mm, 10mm, 20mm |
| Parallelism error on both sides of the sample table slit | ≤0.05mm |
| Power supply | AC 220V ± 22V, 50Hz |
| Brand Name | SKYLIE |
| Model Number | SL-P22 |
| Certification | CE, Calibration Certificate, Rosh, CO... |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 20-30 /month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Exported Plywood Package |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-Q58 |
| Certification | CE, Calibration Certificate, Rosh, CO... |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Unit
Price: Negotiated
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A |
| Supply Ability | 1 unit /week |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | plywood case |
| SKYLINE | Martindale Abrasion Tester for leather materials |
| Mass of Test Specimen Carrier assembly (g) | 595 ± 10g / 795 ± 10g |
| Weight mass | 2.5±0.1kg, diameter 120±10mm |
| Test station | 4 |
| Standards | SATRA TM31,ISO 20344 |
| Volume | 48x50x36cm |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-F04A |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1 unit
Price: Negotiable
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 10 pcs/ month |
| Delivery Time | 15 working days |
| Packaging Details | Plywood case |
| SKYLINE | Three-point stiffness tester |
| Capacity | 0-100 KG |
| Accuracy grade | 0.5 Grade |
| Test speed | 5~500mm/min |
| Effective force measuring range | 0.02/100-100% |
| Maximum load | MPa,kPa,kgf/cm2,lbf/in2 |
| Power Supply | 100 KG |
| Control system | Servo driver+servo motor |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-P001 |
| Certification | GB |
| Place of Origin | CN |
MOQ: 1
Price:
| Payment Terms | L/C,D/P,D/A,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 20-30 /month |
| Delivery Time | 15 Working Days |
| Packaging Details | Exported Plywood Package |
| Measuring range | (10 ~ 1000) mN |
| Test speed | 1.2mm/s |
| Measurement time | 15s |
| Resolution | 1mN |
| Accuracy | ±1% |
| Probe penetration depth | 8 +0.5mm |
| Sample platform narrow width | 5mm, 6.35mm, 10mm, 20mm |
| Parallelism error on both sides of the sample table slit | ≤0.05mm |
| Power supply | AC 220V ± 22V, 50Hz |
| Brand Name | SKYLIE |
| Model Number | SL-P22 |
| Certification | CE, Calibration Certificate, Rosh, CO... |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: Negociate
| Payment Terms | Western Union,MoneyGram,T/T,L/C,D/A,D/P |
| Supply Ability | 1 set/Month |
| Delivery Time | 15Days |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-FL11 |
| Certification | CE ISO |
| Place of Origin | Dongguan, Guangdong |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!