| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1 unit/Month |
| Delivery Time | 25 working days |
| Packaging Details | Plywood case |
| Capacity | 200KG |
| Unit Switch | KG,N,LB |
| Max.Stroke | 200mm |
| Counter | 1-999,999 cycyles |
| Power | 220V,50HZ |
| Dimension | 600*500*800mm(L*W*H) |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-T42 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Simple Operate Furniture Testing Equipment Armrest Sideways Static Load Tester
BIFMA X5.1 Furniture Testing Equipment Office Chair Seat Forward Stability Test
5 Air Cylinders PLC Control Furniture Testing Equipment, Table Furniture Testing
EN 4875/BIFMA X5.4/EN 1728 Three Seat Sofa Durability Tester Sofa Fatigue Test
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1 unit/Month |
| Delivery Time | 25 working days | Packaging Details | Plywood case |
| Capacity | 200KG | Unit Switch | KG,N,LB |
| Max.Stroke | 200mm | Counter | 1-999,999 cycyles |
| Power | 220V,50HZ | Dimension | 600*500*800mm(L*W*H) |
| Brand Name | SKYLINE | Model Number | SL-T42 |
| Certification | CE | Place of Origin | China |
| High Light | 50HZ Frequency Foam IFD Test Machine ,600x500x800mm Dimension Compression Hardness Test Machine ,70±5 Times/Min Test Speed Foam Tensile Strength Testing Machine | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Control mode | LCD Touch screen control |
| Induction mode | Precision load element |
| Capacity | 200kg |
| Unit switch | Kg, N, LB |
| Pressure plate | 250 mm± 1 mm diameter with 25 mm± 1 mm radius edge, applies maximum force of 750 N ± 20 N |
| Lower platform | 420×420mm, porosity diameter 6mm, spacing 20mm |
| Maximum stroke | 200mm |
| Test speed | (70 ± 5) times/min (adjustable) |
| Counter | 1-999,999 cycles |
| Power source | Servo motor |
| Transmission mode | Precision ball screw |
| Power supply | Single-phase, 220V, 50Hz/60Hz, 2.5A |
| Weight | 90kg |
| Dimensions (L×W×H) | 600×500×800mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
120000-350000
Employee Number:
100~107
Ecer Certification:
Verified Supplier
SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service... SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!