| Supply Ability | 15 sets/month |
| Delivery Time | 25 working days |
| Packaging Details | Standard Export Package |
| Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-F11 |
| Certification | CE, CO, Rosh, Form E, Calibrate Certificate |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Flammability Testing Equipment Cone Calorimeter
ISO 6940 Fabrics Vertical Flammability Tester
Intelligent Automatic Oxygen Index Tester ASTM D 2863 ISO 4589-2 ISO 4589-3 NES
Horizontal Vertical And Needle Flame Burning Machine
Product Specification
| Supply Ability | 15 sets/month | Delivery Time | 25 working days |
| Packaging Details | Standard Export Package | Brand Name | SKYLINE |
| Model Number | SL-F11 | Certification | CE, CO, Rosh, Form E, Calibrate Certificate |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | IEC 60695 needle flame tester ,flammability test chamber equipment ,needle flame test chamber warranty | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Needle Burner | Inner hole diameter Φ0.5mm ± 0.1mm, Diameter ≤Φ0.9mm, length ≥35mm, stainless steel |
| Burner Angle | 0~45° (adjustable for flame height) |
| Thermocouple | Ø0.5mm Type K (Ni/Cr - Ni/Al), armored sheath withstands 40°C~1100°C |
| Burning Time | 0-999.9s ± 0.1s adjustable (typically 30s) |
| Hold Burning Time | 0-999.9s ± 0.1s, automatic recording, manual timeout |
| Flame Height | 12mm ± 1mm (with height measurement instruments) |
| Flame Gas | Butane gas, minimum 95% purity (bottled lighter gases acceptable) |
| Temperature Test Range | 0~1000°C |
| Flame Temperature Requirements | From 100°C ± 2°C to 700°C ± 3°C in 23.5 seconds ± 1 second |
| Standard Copper Block | 4mm ± 0.01mm, weight 0.58g ± 0.01g before drilling, Cu-ETP |
| Test Process | Automatic control with independent convulsions |
| Chamber | ≥0.5m³ |
| Control System | Single chip microcomputer + touch screen control |
| Applicable Standards | GB/T5169.10-2006, IEC60695-11-5:2000, UL746A |
| Power Supply | 800VA, 220V, 48-60Hz |
| Display Panel Language | English (customization available) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
120000-350000
Employee Number:
100~107
Ecer Certification:
Verified Supplier
SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service... SKYLINE (DONGGUAN SKYLINE INDUSTRIAL CO.,LTD) provides full line of Toys Testing Equipment, Fire Testing Equipment ,Flammability Testing Equipment,Tensile Test Machine, Furniture Testing Machines ,Textile Testing Equipment and other lab test equipment .We also offers value added support service...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!