| Type | Storage water tank |
| Accuracy Class | Standard Accuracy |
| Accuracy | Within ±15% |
| Application | PV |
| customized support | OEM, ODM |
| power | 220V 50Hz |
| Protection Class | / |
| Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year |
| Internal Dimension | 700*700*1200mm |
| External Dimension | 1000*1000*1320mm |
| Max sample size | 300*400*100mm |
| Sample Lifting Method | Equip electric hoist for carry sample up and down |
| Sample weight | Maximum up to 100kg |
| Power | Single phase, 220V 50Hz |
| Test Standard | IEC 60529 - IPX7 |
| Brand Name | HAIDA |
| Model Number | 8041-HD |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
PV Module Weld Material Tensile Testing Machine Solar Panel Welding Material
Solar Photovoltaic Rapid-rate Thermal Cycle Test Chamber PV Circuit Continuity
Circuit Continuity Monitoring System Temperature and Current Testing Machine
UV Pre-Conditioning Testing Chamber Solar Panel Ultraviolet Damage Sensitivity
Product Specification
| Type | Storage water tank | Accuracy Class | Standard Accuracy |
| Accuracy | Within ±15% | Application | PV |
| customized support | OEM, ODM | power | 220V 50Hz |
| Protection Class | / | Voltage | 220V Electrical Equipment |
| warranty | 1 Year | Internal Dimension | 700*700*1200mm |
| External Dimension | 1000*1000*1320mm | Max sample size | 300*400*100mm |
| Sample Lifting Method | Equip electric hoist for carry sample up and down | Sample weight | Maximum up to 100kg |
| Power | Single phase, 220V 50Hz | Test Standard | IEC 60529 - IPX7 |
| Brand Name | HAIDA | Model Number | 8041-HD |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | medical suture diameter tester ,HD suture diameter measurement ,PV module testing equipment with warranty | ||
Equipped with a 7-inch K600+ core/dot matrix 65-color touchscreen display at 800*480 resolution. The PLC control system dynamically displays the loading force value. The operable interface is selectable: Chinese/English/Chinese-English switchable. It features digital closed-loop control, an AD acquisition speed of 500KHz, and an internal resolution of 500,000 counts. Includes a high-precision clock chip for power-off storage and overload alarm with automatic shutdown protection. Touch controls include: Nominal Size, Test Load, Print, Test, Move Left, Move Right, Time, and Calibration. Utilizes weight loading for tension, automatically records diameter data, automatically outputs data reports, and prints test results via the built-in printer.
Manufactured in accordance with the clauses related to diameter testing in standards YY1116-2020 "Absorbable Surgical Suture" and YY0167-2020 "Non-Absorbable Surgical Suture".
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Nominal Size Range | 12-0 to 10 medical sutures |
| Diameter Measurement Range | 0–5 mm |
| Measurement Error | ≤ ±1‰ |
| Resolution | 0.001 mm |
| Presser Foot Diameter | 12.7 ± 0.02 mm |
| Reference Plate Diameter | 50 mm |
| Presser Foot & Plate Flatness | ≤ ±0.005 mm |
| Presser Foot & Plate Parallelism | ≤ 0.5% |
| Loading Weights Range | 0–2 Kg |
| Weight Accuracy | ±0.1 g |
| Presser Foot Load | ≤60 g, 210 g ± 3 g |
| Print Method | Can print 3-point (1/4, 1/2, 3/4 positions) measurement data and average value; Can print the average of 10 tests, their overall average, and deviation. |
| Shipping List | Main unit x1, Certificate of Conformity x1, Matching fixtures, Operation manual x1, Printer paper x1 roll, Matching hook weights. |
| Power Supply | AC 90V-240V / 50Hz |
| Data Saving | Onboard dot matrix printer / USB export to computer |
| Net Weight | 38 kg |
| Overall Dimensions | 320 * 1200 * 280 (mm) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2004
Total Annual:
$ 5 Million-US$ 10 Million
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8d9e { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 20px; max-width: 1200px; margin: 0 auto; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8d9e p { font-size: 14px; margin-bottom: 1e... .gtr-container-7f8d9e { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 20px; max-width: 1200px; margin: 0 auto; box-sizing: border-box; } .gtr-container-7f8d9e p { font-size: 14px; margin-bottom: 1e...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!