| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Wooden Box or Customized Packing |
| Product Name | Home Freeze Dryer |
| Freeze-dried Area | 0.5m2 |
| Cold Trap Coil Temperature | <-40℃ (no-load) |
| Ultimate Vacuum | 2pa (no-load) |
| Power Supply | 220V 50HZ |
| Power | 1300W |
| Handling Capacity | 4-6KG / batch |
| Layer Spacing | 40mm |
| Material Tray Size | 195*455mm five trays |
| Brand Name | Lanphan |
| Model Number | HFD-5S |
| Certification | contact us |
| Place of Origin | Henan |
View Detail Information
Explore similar products
5M2 18 Trays Home Commercial Large Vacuum Freeze Dryer Machine
Houseuse Desktop Vacuum Freeze Dryer For Food Vegetable 220V Kwd-Hfd-1
220V Home Vacuum Freeze Dryer Fruit Liquid Freeze Dried Maker
Laboratory Vacuum Home 50mm Freeze Dryer Lyophilizer Machine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 100 Sets per Month |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Wooden Box or Customized Packing |
| Product Name | Home Freeze Dryer | Freeze-dried Area | 0.5m2 |
| Cold Trap Coil Temperature | <-40℃ (no-load) | Ultimate Vacuum | 2pa (no-load) |
| Power Supply | 220V 50HZ | Power | 1300W |
| Handling Capacity | 4-6KG / batch | Layer Spacing | 40mm |
| Material Tray Size | 195*455mm five trays | Brand Name | Lanphan |
| Model Number | HFD-5S | Certification | contact us |
| Place of Origin | Henan | ||
| High Light | home freeze dryer machine ,5 trays freeze dryer ,freeze dryer lyophilizer 4kg | ||
This 5-tray home freeze dryer lyophilizer machine is designed for domestic use, offering professional-grade freeze drying capabilities with a capacity of 4kg to 6kg. Ideal for preserving food, herbs, and other materials while maintaining nutritional value and extending shelf life.
![]()
![]()
![]()
Perfect for home food preservation, creating emergency food supplies, preserving herbs and spices, making lightweight camping food, and various small-scale preservation needs.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2013
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Henan Lanphan Industrial Co., Ltd. integrates industry and trade. The company has advanced production equipment, excellent workforce, stable domestic and foreign partners. The company has a number of outstanding employees with a bachelor's degree or above and a TEM-8 English majo... Henan Lanphan Industrial Co., Ltd. integrates industry and trade. The company has advanced production equipment, excellent workforce, stable domestic and foreign partners. The company has a number of outstanding employees with a bachelor's degree or above and a TEM-8 English majo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!