| Power Supply | AC220V/50HZ or AC110V/60HZ |
| Brand Name | Zohonice |
| Model Number | E9S |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Beijing China |
View Detail Information
Explore similar products
Salon Laser Hair Removal Machine / Ipl Laser Hair Removal Device
White Portable Multi Function Beauty Equipment E-light IPL RF For Salon
Multifunctional E-light IPL RF 4 In 1 RF YAG Beauty Machine
Highly Effective E-light IPL RF , Skin Rejuvenation / Hair Removal Beauty Device
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 30set/week ,100set/Month |
| Delivery Time | 3~7 working days | Packaging Details | Aluminum alloy cases for exportation |
| Technique | Elight ( IPL + ND YAG ) | Type | Vertical |
| Functions | Hair removal & Tattoo removal | Pulse Number | 1-15 |
| Screen | Color 8.4''Touching Screen | First Pulse Width | 0.1-20 |
| First Pulse Delay | 0--50 | Cooling System | Wind+Water+Semi+Conductor |
| Power Supply | AC220V/50HZ or AC110V/60HZ | Brand Name | Zohonice |
| Model Number | E9S | Certification | CE |
| High Light | nd yag laser machine ,q switch laser tattoo removal machine | ||
Multi Functional Q Switch Nd Yag Laser Tattoo Removal Machine Ac220v / 50hz
Theory for E-light
The E-Light technology fully combines the advantages of optical energy and radio frequency. With the impedance difference in skin and pre-heat produced when the skin selectively absorbs optical energy, the targeted tissue absorbs radio frequency with lower optical energy. So, with a very low risk of side effects-pigment lesion, blistering-generally caused by higher optical energy, we are able to achieve good result with comfortable treatment. The traditional IPL device can only reach 2mm into the skin, however, the Diana E-light creates a deep penetration into the dermis about 5mm. So, with this technology of E-light, we can achieve more applications, especially on wrinkle treatments and skin tightening.
Theory for Laser
IPL handpiece with filters application
| Wavelength | Treatment application |
| 430-1200nm | Acne removal |
| 480-1200nm | Age spots,pigmentinon removal,skin rejuvenation |
| 530-1200nm | Freckle removal,skin rejuvenation |
| 560-1200nm | whitening skin,skinrejuvenation |
| 580-1200nm | Vascular removal,fade melasma,skin rejuvenation |
| 640-1200nm | Hair removal (yellow skin ) |
| 690-1200nm | Hair removal(white skin) |
| 750-1200nm | Hair removal(black skin) |
The IPL E-light treatment handpiece
2. The handle has two specifications: 12*30mm or 15*50mm. The customers could choose it freely
3. Filter style design makes the function exchange more convenient.
4. 5 in 1 machine, more powerful functions: Pigmentation Therapy, Skin Rejuvenation, Vascular Therapy, Acne Therapy, Hair Removal.