| Payment Terms | T/T,Western Union,Money Gram,Paypal,Credit Paying Online |
| Supply Ability | 100pcs per month |
| Delivery Time | 3~7 working days |
| Packaging Details | 112*56*57cm/61.5kg/Aluminum Packing Box |
| Product name | High Frequency PMST Shoulder Tendonitis Elbow Pain Relief Magnetic Physical Therapy Machine |
| Technology | magneto therapy |
| Keywords | High intensity physio magnetic |
| Function | Pain Relief, Muscle Rehabilitation, Physical Therapy, Magnetic Therapy |
| Application | Rehabilitation Center, Recreation club, Aesthetic center, Pet clinic, Hospital, Clinic |
| Magnetic Induction Intensity | 6T |
| Frequency | 1Hz -100Hz |
| Treatment Areas | Shoulder/Neck/Back/Thigh/Knee/Tendon/Joint |
| Pulse Continuous Time | ≥340us |
| Handle | 2Handles(3D Pulse Magnetic Ring+Embracing Magnetic Ring) |
| Brand Name | zohonice |
| Model Number | PM11 |
| Certification | CE Certificate, ISO9001, SGS,BV |
| Place of Origin | Beijing China |
View Detail Information
Explore similar products
Super Transduction Muscle Pain Relief Electromagnetic Physio With 808 Diode
Pmst Loop Pemf Therapy Machine For Human Pain Relief Animals Health Care
Ecmo Machine Electromagnetic Transduction Physio Pain Relief
100 Khz Magnetic Therapy Equipment Musculoskeletal Pain Relief
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union,Money Gram,Paypal,Credit Paying Online | Supply Ability | 100pcs per month |
| Delivery Time | 3~7 working days | Packaging Details | 112*56*57cm/61.5kg/Aluminum Packing Box |
| Product name | High Frequency PMST Shoulder Tendonitis Elbow Pain Relief Magnetic Physical Therapy Machine | Technology | magneto therapy |
| Keywords | High intensity physio magnetic | Function | Pain Relief, Muscle Rehabilitation, Physical Therapy, Magnetic Therapy |
| Application | Rehabilitation Center, Recreation club, Aesthetic center, Pet clinic, Hospital, Clinic | Magnetic Induction Intensity | 6T |
| Frequency | 1Hz -100Hz | Treatment Areas | Shoulder/Neck/Back/Thigh/Knee/Tendon/Joint |
| Pulse Continuous Time | ≥340us | Handle | 2Handles(3D Pulse Magnetic Ring+Embracing Magnetic Ring) |
| Brand Name | zohonice | Model Number | PM11 |
| Certification | CE Certificate, ISO9001, SGS,BV | Place of Origin | Beijing China |
Non-invasive 1600W Infrared Pain Relief Laser Extracorporeal Physical Magnetotherapy Machine
According to the principle of Faraday electromagnetic induction, a large amount of energy is quickly discharged from large-capacity storage capacitors to the coil. The coil is stimulated by strong current to produce pulse magnetic field, which can penetrate clothing, bones and other tissues, generating inductive electric fields in stimulating parts, causing excitement/suppression activities of nerve cells, and then generating a series of physiological biochemical reactions.
Magneto Therapy pulses a magnetic field into the body, creating an extraordinary healing effect. The results are less pain, reduction in swelling, and increased range of motion in the affected areas.
| Function | Pain Relief, Muscle Rehabilitation, Physical Therapy, Magnetic Therapy |
|---|---|
| Application | Rehabilitation Center, Recreation club, Aesthetic center, Pet clinic, Hospital, Clinic |
| Magnetic Induction Intensity | 6T |
| Frequency | 1Hz - 100Hz |
| Treatment Areas | Shoulder/Neck/Back/Thigh/Knee/Tendon/Joint |
| Pulse Continuous Time | ≥340μs |
| Handle | 2 Handles (3D Pulse Magnetic Ring + Embracing Magnetic Ring) |
How long is one treatment session?
5-20 minutes per session, 2 times per week recommended.
Do I need direct skin contact?
No, treatment can be done through clothes.
Is it safe for all people?
Not suitable for pregnant women, pacemaker users or patients with metal implants.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Exporter,Trading Company,Seller,Other
Year Established:
2008
Total Annual:
200 million-201 million
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
ZOHONICE was founded in 2008 until now; we specialized in optical kind of beauty apparatus sales and technical support service. Main customer groups are overseas beauty apparatus distributors and beauty salon end customers. Since establishment, our company has been insisting on E-commerce (that is B... ZOHONICE was founded in 2008 until now; we specialized in optical kind of beauty apparatus sales and technical support service. Main customer groups are overseas beauty apparatus distributors and beauty salon end customers. Since establishment, our company has been insisting on E-commerce (that is B...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!