| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Normal standard: individual package with labels and outside is normal brown box. |
| Product name | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10 through beam fiber sensor |
| Shell Material | Aluminum alloy |
| Model | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10/FQT-54-10/FQT-55-10/FQT-56-10/FQT-57-10 |
| Detection Distance | 260mm/1000mm/80mm/300mm/300mm/80mm |
| Operating Temperature | -20 to +50°C |
| Fiber Optic Diameter | Core 0.5mm/Outer Diameter1mm |
| Standard Cable Length | 1m |
| Certificate | CE RoHS |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | Luoshida |
| Model Number | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10 |
| Certification | CE RoHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Non-Flush Mounting Diffuse Fiber Optic Sensor 20MM/50MM Detection Distance NPN
100%New 100%Original Matrix Fiber Optic Sensor Diffuse Reflection Series High
1 year warranty Matrix Fiber Optic Sensor Through Beam 500mm Optical Fiber
RGB Three-Color Lighting Source Color-Sensitive NPN/PNP NO/NC Fiber Optic
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T | Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Normal standard: individual package with labels and outside is normal brown box. | Product name | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10 through beam fiber sensor |
| Shell Material | Aluminum alloy | Model | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10/FQT-54-10/FQT-55-10/FQT-56-10/FQT-57-10 |
| Detection Distance | 260mm/1000mm/80mm/300mm/300mm/80mm | Operating Temperature | -20 to +50°C |
| Fiber Optic Diameter | Core 0.5mm/Outer Diameter1mm | Standard Cable Length | 1m |
| Certificate | CE RoHS | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | Luoshida | Model Number | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10 |
| Certification | CE RoHS | Place of Origin | China |
| High Light | Non-flush mounting fiber optic sensor ,Fiber optic sensor with NPN/PNP output ,Beam fiber sensor 260mm detection distance | ||
Specification of the sensor :
FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10 fiber sensor
| Product name | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10 through beam fiber sensor | |
| Shell Material | Aluminum alloy | |
| Model | FQT-51-10/FQT-52-10/FQT-53-10/FQT-54-10/FQT-55-10/FQT-56-10/FQT-57-10 | |
| Detection Distance | 260mm/1000mm/80mm/300mm/300mm/80mm | |
| Warranty | 12 Months | |
| Operating Temperature | -20 to +50°C | |
| Fiber Optic Diameter | Core 0.5mm/Outer Diameter1mm | |
| Standard Cable Length | 1m | |
| Beam Emission Direction | Top | |
| Brand | Loushida | |
| Certificate | CE RoHS | |
![]()
FAQ
Relevant information about the service :
Shipping ways :
Our normal shipping way is internation express, such as DHL,FEDEX, TNT and so on;
When the gross weight is over 45kg, air trnasportation is also a good way for the customers to save some cost;
Sea transportation is also can be considered, but only appointed agent accetpable.
Payment term and delivery time :
1. Generaly speaking, 30% deposit in advance, balance paid before the shipping;
2. Sometimes the paypal payment method is also ok if the total amount is less than 500USD, such as sample fee;
3. Delivery time:
The sensors will be shipped out in 3 days when we receive the payment if we have stocks;
If no stocks, the delivery time will be 7-10days when we received the PO or deposit.
After-sales services :
1. The warranty period is 12 months
2. If we send the wrong parts to you, free replacement will be available
3. As for the installation of the parts. if you have any questions, please do not hesitate to contact us at any time.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Trading Company
Year Established:
2012
Total Annual:
1000000-10000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2012, Luoshida Sensor (dongguan) Co., Ltd. is a high-tech enterprise focusing on development, production, sales and service of sensors. For many years, it has been committed to development and production of proximity sensors, laser sensors, photoelectric sensors, and fiber optical sens... Founded in 2012, Luoshida Sensor (dongguan) Co., Ltd. is a high-tech enterprise focusing on development, production, sales and service of sensors. For many years, it has been committed to development and production of proximity sensors, laser sensors, photoelectric sensors, and fiber optical sens...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!