China AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
  1. China AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
  2. China AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
  3. China AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
  4. China AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
  5. China AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
  6. China AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
AA050MC01 5.0 inch LCD screen panel 800*480 Industrial LCD module.
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name AA050MC01
Diagonal Size 5.0"
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 188PPI
Active Area 108(W)×64.8(H) mm
Outline Dim. 118.5(W)×77.8(H) ×5.4(D) mm
Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Weight 70.0g (Typ.)
Application Industrial
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Signal Interface CMOS (1 ch, 8-bit) , 45 pins FPC
Environment Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C
Brand Name Mitsubishi
Model Number AA050MC01
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name AA050MC01 Diagonal Size 5.0"
Resolution 800(RGB)×480, WVGA 188PPI Active Area 108(W)×64.8(H) mm
Outline Dim. 118.5(W)×77.8(H) ×5.4(D) mm Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Weight 70.0g (Typ.) Application Industrial
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Signal Interface CMOS (1 ch, 8-bit) , 45 pins FPC
Environment Operating Temp.: -20 ~ 60 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Brand Name Mitsubishi
Model Number AA050MC01 Place of Origin China
AA050MC01 LCD Panel Product details :
Mitsubishi LCD SCREEN AA050MC01
manufacturer Mitsubishi
Model Name AA050MC01
Panel Size 5 inch
Panel Type a-Si TFT-LCD , LCM
Configuration RGB Vertical Stripe
Active Area 108(W)×64.8(H) mm
Bezel Area 110.0(W)×66.8(H) mm
Outline Dim 118.5(H)×77.8(V) ×5.4(D) mm
Luminance 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 600:1 (Typ.) (TM)
Support Color 16.7M 50% NTSC
Light Source WLED [2 strings] , W/O Driver
Weight 70.0g (Typ.)
Frame Rate 60Hz
Interface Type CMOS (1 ch, 8-bit) , 45 pins FPC