China New Lcd DISPLAY S072WX02 Stretched Bar LCD
  1. China New Lcd DISPLAY S072WX02 Stretched Bar LCD
  2. China New Lcd DISPLAY S072WX02 Stretched Bar LCD
New Lcd DISPLAY S072WX02 Stretched Bar LCD
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Manufacturer CDTECH
Model Name S072WX02
screen size 7.2 inch (1/2 cut of 8.0")
Resolution 1280(RGB)×370 187PPI
Active Area 173.76(H)×50.23(V) mm
Outline Dim. 186.18(H)×67.35(V) mm
Bezel Area 177.16(H)×55.53(V) mm
Luminance 1000 cd/m² (Typ.)
Contrast 400:1 (Typ.) (TM)
Apply to Automotive Display / Industrial / Outdoor High Brightness / Stretched Bar LCD
Brand Name CDTECH
Model Number S072WX02
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Manufacturer CDTECH Model Name S072WX02
screen size 7.2 inch (1/2 cut of 8.0") Resolution 1280(RGB)×370 187PPI
Active Area 173.76(H)×50.23(V) mm Outline Dim. 186.18(H)×67.35(V) mm
Bezel Area 177.16(H)×55.53(V) mm Luminance 1000 cd/m² (Typ.)
Brand Name CDTECH Model Number S072WX02
Place of Origin China
Product details :
TFT LCD Panel, LCD/LED backlight
A Grade , 100% New Original
In Stock
CDTECH LCD SCREEN S072WX02
manufacturer CDTECH
Model Name S072WX02
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Pixel configuration RGB Vertical Stripe
Display size 173.76(H)×50.23(V) mm
physical dimension 186.18(H)×67.35(V) mm
Visual size 177.16(H)×55.53(V) mm
Brightness 1000cd/m² (Typ.)
Contrast 400:1 (Typ.) (TM)
Best angle 12 o'clock
Optical mode TN, Normally White, Transmissive
Viewing angle 65/65/55/65 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 25/25 (Typ.)(Tr/Td)ms
Number of color 262K 51% NTSC
Backlight type WLED [5S6P] , 30K hours , W/O Driver
Panel weight TBD
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system Parallel RGB (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
Supply voltage 3.3/12.63/22/-7V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL)
Maximum rating Operating Temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage Temperature: -30 ~ 80 °C
Why Choose Us :
According to customers' various requests,
we can match all accessories which inclusive of driver board,
touch-screen, LED backlight & LVDS cables. TFT LCD,
LCD panel, LCD display,LCD screen, LCD monitor,
LCD module from 2.2 inch to 88 inch.
Quality promised, 100% original,fast delivery,