China 42.0 inch tft lcd display module P420HW02 V0 LCD Screen Panel for Digital
  1. China 42.0 inch tft lcd display module P420HW02 V0 LCD Screen Panel for Digital
  2. China 42.0 inch tft lcd display module P420HW02 V0 LCD Screen Panel for Digital
  3. China 42.0 inch tft lcd display module P420HW02 V0 LCD Screen Panel for Digital
42.0 inch tft lcd display module P420HW02 V0 LCD Screen Panel for Digital
  1. MOQ: 2 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P420HW02 V0
Diagonal Size 42 inch
Type a-Si TFT-LCD, LCM
Active Area 930.24(H)×523.26(V) mm
Outline Dim. 957.45(H)×550.2(V)×54.2(D) mm
Bezel Area 939.0(H)×531.0(V) mm
Spliced Seam 27.2 mm (active to active seam)
Designed For Digital Signage / Video Wall
Brand Name AUO
Model Number P420HW02 V0
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model P420HW02 V0 Diagonal Size 42 inch
Type a-Si TFT-LCD, LCM Active Area 930.24(H)×523.26(V) mm
Outline Dim. 957.45(H)×550.2(V)×54.2(D) mm Bezel Area 939.0(H)×531.0(V) mm
Spliced Seam 27.2 mm (active to active seam) Designed For Digital Signage / Video Wall
Brand Name AUO Model Number P420HW02 V0
Place of Origin CHINA
42.0 inch tft lcd display module P420HW02 V0 LCD Screen Panel for Digital Signage
P420HW02 V0 Product details :
AUO LCD SCREEN P420HW02 V0
manufacturer AUO
Model Name P420HW02 V0
screen size 42 inch
Screen type a-Si TFT-LCD , LCM
Resolution 1920(RGB)×1080 FHD 52PPI
Pixel configuration RGB vertical bars
Display size 930.24(H)×523.26(V) mm
physical dimension 957.45(H)×550.2(V)×54.2(D) mm
Visual size 939.0(H)×531.0(V) mm
surface treatment Matte (Haze 11%), Hard coating (3H)
Brightness 700cd/m² (Typ.)
Contrast 3500:1 (Typ.) (TM)
Best angle Full view
Optical mode AMVA3, Normally Black, Transmissive
Viewing angle 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10)
Responding time 8 (Typ.)(G to G) ms
Number of color 16.7M/1.07B , 72% NTSC
Backlight type CCFL [16 pcs] , 60K hours, with inverter
Apply to digital signage / multi-screen
Refresh rate 60Hz
Touch function No touch
signal system 51 pins LVDS (2 ch, 8/10-bit) , terminal
Supply voltage 12.0V (Typ.)
Maximum rating Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -10 ~ 60 °C