China MB156AN01-1 original 15.6 inch 30 pins LCD Panel lcd Module
  1. China MB156AN01-1 original 15.6 inch 30 pins LCD Panel lcd Module
  2. China MB156AN01-1 original 15.6 inch 30 pins LCD Panel lcd Module
MB156AN01-1 original 15.6 inch 30 pins LCD Panel lcd Module
  1. MOQ: 1 pcs
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union
Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days
Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name MB156AN01-1
Diagonal Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1366(RGB)×768, WXGA 100PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 344.232(W)×193.536(H) mm
Used for Laptop
Touch Screen Without
Brand Name HKC
Model Number MB156AN01-1
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union Supply Ability 100000 Unit/Units per Month
Delivery Time 7 Days Packaging Details Original packaging/conventional packaging box
Model Name MB156AN01-1 Diagonal Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM Resolution 1366(RGB)×768, WXGA 100PPI
Pixel Format RGB Vertical Stripe Active Area 344.232(W)×193.536(H) mm
Used for Laptop Touch Screen Without
Brand Name HKC Model Number MB156AN01-1
Place of Origin China
MB156AN01-1 LCD Panel Product details :
Brand HKC
Model P/N MB156AN01-1
Diagonal Size 15.6"
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Bezel Opening -
Outline Dim. 350.66(H)×216.15(V)×3.2(D) mm
Treatment Hard coating (3H)
Luminance 220 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
View Direction -
Response Time 12 (Typ.)(G to G)
Viewing Angle 45/45/15/35 (Typ.)(CR≥10)
Operating Mode TN, Normally White, Transmissive
Support Color 16.2M 45%NTSC
Light Source WLED, 15K hours, With LED Driver
Form Style Slim (PCBA Flat, T≤3.2mm)
Designed For Laptop
Frame Rate 60Hz
Touch Panel Without
Interface Type eDP (1 Lane), eDP1.2, 30 pinsConnector
Power Supply 3.3V (Typ.)
Environment Operating Temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage Temperature: -20 ~ 60 °C
MB156AN01-1 LCD Display Features :
High Quality:
Highest quality touch LCD screen replacement parts.
Repair Utility:
Thorough Testing:
Each assembly is tested before shipping to ensure 100% functionality.