China AT080TN64 8.0-inch TFT LCD Display 800x480 Resolution 24-bit RGB Interface 450
  1. China AT080TN64 8.0-inch TFT LCD Display 800x480 Resolution 24-bit RGB Interface 450
  2. China AT080TN64 8.0-inch TFT LCD Display 800x480 Resolution 24-bit RGB Interface 450
AT080TN64 8.0-inch TFT LCD Display 800x480 Resolution 24-bit RGB Interface 450
  1. MOQ: negotiable
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability 300K pcs/month
Delivery Time 15~25 working day
Packaging Details Cartons, Capboard, EPE, Blister Tray.
Model AT080TN64
Display Technology TFT LCD
Panel Size 8.0 inch
Resolution 800 H, RGB x 480 V
Active Area 176.64 mm W x 99.36 mm H
Module Size 192.8 mm W x 116.9 mm H x 6.4 mm D
Brand Name Royal Display or ODM/OEM
Model Number AT080TN64
Certification SGS, ROHS
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram Supply Ability 300K pcs/month
Delivery Time 15~25 working day Packaging Details Cartons, Capboard, EPE, Blister Tray.
Model AT080TN64 Display Technology TFT LCD
Panel Size 8.0 inch Resolution 800 H, RGB x 480 V
Active Area 176.64 mm W x 99.36 mm H Module Size 192.8 mm W x 116.9 mm H x 6.4 mm D
Brand Name Royal Display or ODM/OEM Model Number AT080TN64
Certification SGS, ROHS Place of Origin CHINA
High Light 8.0-inch TFT LCD display800x480 resolution LCD module24-bit RGB interface display
AT080TN64 8.0-inch TFT LCD Display 800x480 Resolution 24-bit RGB Interface 450 nits
The famous brands display we have
Innolux: Both glass only or original displays are available here.
Tianma: Provide abundant solutions for industrial and custom displays.
Waveshare: It's embeded solutions integrator/ reseller.
E-paper displays: E-ink, Good display, DKE or other e-paper display brands.
Product Description
Item Description
Model AT080TN64
Display Technology TFT LCD
Diagonal Size 8.0 inch
Resolution 800 H, RGB x 480 V
Dot Pitch 0.0736 mm W x 0.2070 mm H
Color Arrangement RGB Stripe
Contrast Ratio 500 : 1
Operating Temperature -30℃ ~ +85℃
Storage Temperature -30℃ ~ +85℃
Luminance 450 cd/m²
Interface 24/18-bit RGB Digital
Surface Treatment Anti-Glare
Short Description:
Our Advantages
Over 10-year expert in LCD modules, 20,000m² own factory; 12-month product warranty
OEM/ODM and customization services available, Professional R&D team and overseas sales team
100% inspection before shipment; fast delivery time; Items carry RoHS, CE and SGS marks
Products widely used in instruments and handheld devices, and the medical and automotive industries
Application
Our lcd module size are from 2.8 inch to 10.1 inch which are widely used in digital camera, dv, security monitoring, carcorder, pmp, mid and education learning aid, pos machine etc.
Product Application
Small-size tft lcd display (1.44inch~4.3inch) Mobile device, watch, toy, medical equipment, office electronic equipment, camera, air-condition display, etc.
Mid-size tft lcd display (5.0inch~10.0inch) Mobile device, medical equipment, car, automotive product, industrial control equipment, pos, pda, household video doorbell, air-condition display, etc.
Big-size tft lcd display (10inch and above) Educational product, automotive product, video door phone, audiovisual equipment, dvd player, media play, tablet pc, security products, etc.