China Mitsubishi AA121XP01 12.1 Inch XGA IPS TFT-LCD Display Module with LVDS
  1. China Mitsubishi AA121XP01 12.1 Inch XGA IPS TFT-LCD Display Module with LVDS
Mitsubishi AA121XP01 12.1 Inch XGA IPS TFT-LCD Display Module with LVDS
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time 5-8 working days
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Display Size 12.1 Inch
Supplier Type Original Brand
Outline Dim. 260.5x203x10 (HxVxD)
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 105PPI
Color Depth 262K/16.7M 72% NTSC
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM)
Display Type SWV, Normally Black, Transmissive
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Luminance 500 cd/m² (Typ.)
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , Connector 20 pins
Backlight WLED , 100K hours , With LED Driver
Enviroment Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C
Warranty 12 Months
Place of Origin Japan
Brand Name Mitsubishi
Model Number AA121XP01
Product Specification
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union Delivery Time 5-8 working days
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM Display Size 12.1 Inch
Supplier Type Original Brand Outline Dim. 260.5x203x10 (HxVxD)
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 105PPI Color Depth 262K/16.7M 72% NTSC
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typ.) (TM) Display Type SWV, Normally Black, Transmissive
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) Luminance 500 cd/m² (Typ.)
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , Connector 20 pins Backlight WLED , 100K hours , With LED Driver
Enviroment Storage Temp.: -30 ~ 80 °C Operating Temp.: -30 ~ 80 °C Warranty 12 Months
Place of Origin Japan Brand Name Mitsubishi
Model Number AA121XP01
High Light mitsubishi tft lcd displaymitsubishi industrial tft displayxga tft lcd display
Mitsubishi AA121XP01 12.1 Inch XGA IPS TFT-LCD Display Module
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 105 PPI for exceptional display clarity
  • 500 cd/m² brightness for excellent visibility in bright environments
  • IPS technology with wide viewing angles for consistent image quality
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 1000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 100,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 72% NTSC color gamut
  • Extended operating temperature range: -30°C to 80°C
  • Wide storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Brand Mitsubishi Model P/N AA121XP01
Diagonal Size 12.1 inch Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 105PPI Pixel Format RGB Vertical Stripe
Active Area 245.76(W)×184.32(H) mm Bezel Opening 249.0(W)×187.5(H) mm
Outline Dimensions 260.5(H)×203(V)×10(D) mm Surface Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 500 cd/m² (Typical) Contrast Ratio 1000:1 (Typical)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typical, CR≥10) Work Mode SWV, Normally Black, Transmissive
Response Time 12/12 ms (Typical, Tr/Td) Color Depth 262K/16.7M, 72% NTSC
Backlight WLED, 100K hours, With LED Driver Mass 600g (Typical)
Refresh Rate 60Hz Voltage Supply 3.3V (Typical)
Signal Type LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector Touchscreen Without
Operating Temperature -30°C to 80°C Storage Temperature -30°C to 80°C