Mitsubishi AA121XP01 12.1 Inch XGA IPS TFT-LCD Display Module
Key Features
1024×768 XGA resolution with 105 PPI for exceptional display clarity
500 cd/m² brightness for excellent visibility in bright environments
IPS technology with wide viewing angles for consistent image quality
LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
1000:1 contrast ratio for superior image quality
WLED backlight with 100,000 hours lifespan
262K/16.7M color support with 72% NTSC color gamut
Extended operating temperature range: -30°C to 80°C
Wide storage temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Brand
Mitsubishi
Model P/N
AA121XP01
Diagonal Size
12.1 inch
Panel Type
a-Si TFT-LCD, LCM
Resolution
1024(RGB)×768, XGA 105PPI
Pixel Format
RGB Vertical Stripe
Active Area
245.76(W)×184.32(H) mm
Bezel Opening
249.0(W)×187.5(H) mm
Outline Dimensions
260.5(H)×203(V)×10(D) mm
Surface Treatment
Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance
500 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio
1000:1 (Typical)
Viewing Angle
85/85/85/85 (Typical, CR≥10)
Work Mode
SWV, Normally Black, Transmissive
Response Time
12/12 ms (Typical, Tr/Td)
Color Depth
262K/16.7M, 72% NTSC
Backlight
WLED, 100K hours, With LED Driver
Mass
600g (Typical)
Refresh Rate
60Hz
Voltage Supply
3.3V (Typical)
Signal Type
LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
Touchscreen
Without
Operating Temperature
-30°C to 80°C
Storage Temperature
-30°C to 80°C