China TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
  1. China TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
  2. China TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
  3. China TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
  4. China TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
  5. China TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
  6. China TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
TM104TDGP11 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display with 1200 cd/m² Brightness
  1. MOQ: 1
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union
Delivery Time 3-5 working days
Packaging Details 18pcs/Box
Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Display Size 10.4"
Brand Tianma
Supplier Type Original Brand
Pixel Format RGB Vertical Stripe
Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Brightness 1200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
Response Time 4/12 (Typ.)(Tr/Td)
Operating Mode IPS, Normally Black, Transmissive
Touch Panel Without
Power Supply 3.3V (Typ.)
Light Source WLED , 50K hours , W/O Driver
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
Applications Industrial Outdoor High Brightness Industrial
Warranty 12 Months
Brand Name Tianma
Model Number TM104TDGP11
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union Delivery Time 3-5 working days
Packaging Details 18pcs/Box Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
Display Size 10.4" Brand Tianma
Supplier Type Original Brand Pixel Format RGB Vertical Stripe
Treatment Antiglare, Hard coating (3H) Brightness 1200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM) Response Time 4/12 (Typ.)(Tr/Td)
Operating Mode IPS, Normally Black, Transmissive Touch Panel Without
Power Supply 3.3V (Typ.) Light Source WLED , 50K hours , W/O Driver
Interface Type LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector Environment Operating Temp.: -30 ~ 80 °C ; Storage Temp.: -30 ~ 85 °C ; Vibration Level: 6.8G (66.64 m/s²)
Applications Industrial Outdoor High Brightness Industrial Warranty 12 Months
Brand Name Tianma Model Number TM104TDGP11
Place of Origin China
High Light 10.4" XGA 1024x768 Industrial TFT Display1200 cd/m² Brightness TFT-LCD ModuleLVDS 20-pin Interface LCD Display Module
TM104TDGP11 10.4" Industrial Display Module
Product Status: This model started mass production in Q1 2023.
Key Features
  • 1024×768 XGA resolution with 123 PPI for clear, detailed imagery
  • 1200 cd/m² high brightness display for excellent visibility
  • IPS technology with 85/85/85/85 viewing angles
  • LVDS interface with 20-pin connector for reliable data transmission
  • 1000:1 contrast ratio for superior image quality
  • WLED backlight with 50,000 hours lifespan
  • 262K/16.7M color support with 50% NTSC color gamut
  • Wide operating temperature range: -30°C to 80°C
Technical Specifications
Brand Tianma
Model P/N TM104TDGP11
Diagonal Size 10.4"
Panel Type a-Si TFT-LCD LCM
Resolution 1024(RGB)×768, XGA 123PPI
Active Area 210.432(W) × 157.824(H) mm
Bezel Opening 215.4(W) × 161.8(H) mm
Outline Dimensions 229.6(H) × 179.8(W) × 10.46(D) mm
Surface Treatment Antiglare, Hard coating (3H)
Luminance 1200 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1000:1 (Typ.)
View Direction All Direction
Response Time 4/12 ms (Typ.)(Tr/Td)
Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Support Color 262K/16.7M 50% NTSC
Weight 370g (Typ.)
Application Industrial, Rugged Industry, Outdoor High Brightness
Frame Rate 60Hz
Power Supply 3.3V (Typ)
Operating Temperature -30°C to 80°C
Storage Temperature -30°C to 85°C