| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Delivery Time | 5-8 |
| Packaging Details | 47*47*55cm |
| Usage | Industrial, |
| Light source | 400pcs |
| Ip rating | IP66 |
| Lamp body material | Aluminum |
| PF | >0.95 |
| CCT | 3000-6500K |
| Led light source | LED |
| Product name | GL-AFL-500W-H |
| Color | Black |
| CRI | 80 |
| Voltage | AC100-240V |
| Brand Name | GREEN LIGHTING |
| Model Number | GL-AFL-300W-H |
| Certification | CE, |
| Place of Origin | china,Guangdong |
View Detail Information
Explore similar products
IP66 LED High Bay Light 200W 500W Super Bright Industrial Warehouse Stadium
Industrial High Power IP66 Waterproof Led High Bay Light Aluminum Durable High
Super Bright 500W IP66 Rated LED High Bay Light with 3000-6500K CCT for
400W LED High Bay Light with 576pcs LED Chips High Efficiency (>0.95 PF) and 80
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Delivery Time | 5-8 |
| Packaging Details | 47*47*55cm | Usage | Industrial, |
| Light source | 400pcs | Ip rating | IP66 |
| Lamp body material | Aluminum | PF | >0.95 |
| CCT | 3000-6500K | Led light source | LED |
| Product name | GL-AFL-500W-H | Color | Black |
| CRI | 80 | Voltage | AC100-240V |
| Brand Name | GREEN LIGHTING | Model Number | GL-AFL-300W-H |
| Certification | CE, | Place of Origin | china,Guangdong |
| High Light | 400pcs LED High Bay Light ,3000-6500K CCT LED High Bay Light ,80 CRI Explosion-Proof Lamp | ||
IP66 300W LED Explosion Proof High Bay Light for Factories, Stations, and Large Facilities.
The GL-AFL-300W-H Explosion-Proof Lamp (200-500W) is a high-performance round LED luminaire designed for safe and efficient illumination in hazardous environments. Engineered with robust explosion-proof capabilities, it is suitable for a wide range of flammable and explosive atmospheres.
![]()
| Model | GL-AFL-200W-H | GL-AFL-300W-H | GL-AFL-400W-H | GL-AFL-500W-H |
|---|---|---|---|---|
| Power | 200W | 300W | 400W | 500W |
| Voltage | AC100-240V | AC100-240V | AC100-240V | AC100-240V |
| Luminous | 26000LM | 40000LM | 52000LM | 65000LM |
| Light Source (chips) | 210pcs | 400pcs | 576pcs | 576pcs |
| CCT | 3000-6500K | 3000-6500K | 3000-6500K | 3000-6500K |
| CRI | 80 | 80 | 80 | 80 |
| PF | >0.95 | >0.95 | >0.95 | >0.95 |
| Size | W:278mm H:510mm | W:278mm H:510mm | W:342mm H:510mm | W:342mm H:510mm |
| Material | Aluminum | Aluminum | Aluminum | Aluminum |
| IP Grade | IP66 | IP66 | IP66 | IP66 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
1,000,000-5,000,000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Green Lighting Technology Co., LTD (GLT) is an original manufacturer specializing in LED mining lights, explosion-proof flashlights, underground mining LED strip lights, charging racks, Miner belts, and portable emergency power stations. Our company is located in Shenzhen, and we have a pr... Green Lighting Technology Co., LTD (GLT) is an original manufacturer specializing in LED mining lights, explosion-proof flashlights, underground mining LED strip lights, charging racks, Miner belts, and portable emergency power stations. Our company is located in Shenzhen, and we have a pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!