| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000 Pieces per month |
| Packaging Details | Plain neutral packaging |
| Model No | GLC-6 |
| Application | Mining, Tunneling, Construction, Etc. |
| Waterproof Level | IP68 |
| Item Name | GLC-6 |
| Duration Time | 16 Hours |
| Luminous | 385 Lum |
| Features | Silicon Button Cap With Good Touch |
| Auxiliary Led Duration | >60hrs |
| Impact Resistance | ≥1.5m |
| Battery Life | 1200 cycles |
| Reted Voltage | 3.7V |
| Current | 480mA |
| Main Light Illuminate | 232 Lum |
| Beam Angle | 120° |
| Capacity | 6.8ah |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion |
| Brand Name | GREEN LIGHTING |
| Model Number | GLC-6 |
| Certification | CE,FCC,CCC,EMC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Rechargeable Cordless LED Mining Light , 5000LUX 3.7V 2.8Ah Cordless Miners Cap
GLT-2 Cordless Mining Cap Lamp Rechargeable Litium Ion Battery LED IP67
1200 Cycles Cordless Mining Cap Lamp
Underground Cordless Mining Cap Lamp 0.74W Explosion Proof For Miners Helmet
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 5000 Pieces per month |
| Packaging Details | Plain neutral packaging | Model No | GLC-6 |
| Application | Mining, Tunneling, Construction, Etc. | Waterproof Level | IP68 |
| Item Name | GLC-6 | Duration Time | 16 Hours |
| Luminous | 385 Lum | Features | Silicon Button Cap With Good Touch |
| Auxiliary Led Duration | >60hrs | Impact Resistance | ≥1.5m |
| Battery Life | 1200 cycles | Reted Voltage | 3.7V |
| Current | 480mA | Main Light Illuminate | 232 Lum |
| Beam Angle | 120° | Capacity | 6.8ah |
| Battery Type | Rechargeable Lithium-ion | Brand Name | GREEN LIGHTING |
| Model Number | GLC-6 | Certification | CE,FCC,CCC,EMC |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | IP68 Waterproof 15000 Lux LED Headlamp ,15H Runtime 15000 Lux LED Headlamp | ||
The Mining Cap Lamp is the perfect lighting solution for workers in the tunneling and mining industries. Its cordless design, long-lasting battery, and waterproof features make it a reliable and safe choice for use in underground environments. With our OEM and ODM services, we can provide customized designs and branding options to meet specific client requirements.
This GLC-6 cordless digital lamp features advanced industrial design, electronic engineering, and software integration. Unlike traditional cordless headlights, it includes an OLED screen to display time, power status, and text content. The lamp offers strong brightness, IP68 waterproof rating, long duration, compact size, and lightweight design. Suitable for home lighting and outdoor activities including camping, biking, hiking, climbing, construction, and fishing. It can withstand the harshest underground conditions in coal mines, metal mines, and other underground sites.
| Model No. | GLC-6 |
|---|---|
| Light source | One main light & Two auxiliary lights |
| Rated capacity | 6.8Ah li-ion battery |
| Rated voltage | 3.7V |
| Continuous working time | 14-16 Hours |
| Main light LED working voltage | 3.0V |
| Main light LED working current | 480mA |
| Main light LED power | 1.78W |
| Main light luminous flux | 232 Lum |
| Lamp lighting degree (Initial brightness at 1m) | 15000 Lux |
| Auxiliary light power | 0.4W |
| Main light lifespan | 100000 Hours |
| Battery lifespan | 1200 Cycles |
| Charging time | 6 Hours |
| Waterproof grade | IP68 |
Widely used in petrochemical, chemical, nuclear power, automobile shipbuilding industries. Suitable for oil pipelines, cable inter layer, platform channel, pump house, tunnel projects, mountain-climbing, hiking, patrolling, overhauling and emergency situations in electrical power companies, mines, fire fighting, dockyards and other hazardous locations.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
1,000,000-5,000,000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Green Lighting Technology Co., LTD (GLT) is an original manufacturer specializing in LED mining lights, explosion-proof flashlights, underground mining LED strip lights, charging racks, Miner belts, and portable emergency power stations. Our company is located in Shenzhen, and we have a pr... Green Lighting Technology Co., LTD (GLT) is an original manufacturer specializing in LED mining lights, explosion-proof flashlights, underground mining LED strip lights, charging racks, Miner belts, and portable emergency power stations. Our company is located in Shenzhen, and we have a pr...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!