| Payment Terms | T/T, Western Union |
| Supply Ability | 3000meters/month |
| Delivery Time | 3-7days |
| Packaging Details | 50 meters per carton CTN size: 33*33*32cm |
| Item type | Neon Lights |
| Input voltage(v) | 12V |
| Ip rating | IP65 /IP68 |
| Working lifetime(hour) | 50000 hours |
| Led light source | SMD2835 |
| Application | LANDSCAPE,Decorative Lighting,HOTEL |
| Material | Silicone Gel |
| Cut Length | 1cm long |
| Brand Name | Vasten |
| Model Number | 5*12mm LED neon flex |
| Certification | CE&RoHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Warm White LED Neon Flex Strip 2.77cm Cuttable Length Anti Aging Jacket
12V LED Neon Flex Strip UV / Water Resistance Red PVC Material Jacket
Bendable Flexible Neon Strip Lights , 5000K - 11000K Flexible Led Neon Tube
Dimmable LED Neon Flex Strip Orange Emitting / Jacket Color 108 LED / M
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 3000meters/month |
| Delivery Time | 3-7days | Packaging Details | 50 meters per carton CTN size: 33*33*32cm |
| Item type | Neon Lights | Input voltage(v) | 12V |
| Ip rating | IP65 /IP68 | Working lifetime(hour) | 50000 hours |
| Led light source | SMD2835 | Application | LANDSCAPE,Decorative Lighting,HOTEL |
| Material | Silicone Gel | Cut Length | 1cm long |
| Brand Name | Vasten | Model Number | 5*12mm LED neon flex |
| Certification | CE&RoHS | Place of Origin | China |
| High Light | SMD2835 LED Neon Flex Strip ,12V LED Neon Flex Strip ,SMD2835 led neon flex rope light | ||
LEDs 12V Waterproof Flexible Silicone LED Neon Rope Light for Indoors Outdoors Decor
1 Premium Safe Material Neon strip light is made up with SMD 2835 leds and flexible silicon sleeve surrounded. Our LED neon strips are very soft and evenly luminous, Much brighter than regular strip light.
2 Waterproof With waterproof IP65, suitable for indoor and outdoor decoration.
3 Bendable&Cuttable Flexible strip light allows you to bend or shape freely. You can be cut in every 1cm along the cutting marks, without damaging the rest of the strip.you can also bend it into different shapes . Great for DIY Neon Signs.
4 Widely Use Suitable for indoor and outdoor use. Neon LED strip lights can be used for bedroom, kitchen, bar, living room, hotel etc, Best choice for Thanks giving,Christmas,Happy New Year , family DIY Party Decoration.
Specification
| Brand | Vasten |
| LED Light Source | SMD2835 |
| Lamp Body Material | Silica Gel |
| Input Voltage(V) | 12V |
| Power | 8W/M |
| Size | 5*12MM |
| LED QTY | 120LEDS/M |
| IP Rating | IP65 |
| Place of Origin | China |
| Lifespan | 50000Hours |
| Warranty | 2Years |
| Color | Pink(Red/Orange/Yellow/Green/Blue/White/Warm White/Ice Blue/Lake Blue/Purple/Water Pink) |
Feature of Silicone LED neon Flex
1. Dot-free Linear Neon-like Ilumination.
2. Fabricated with ECO-friendly, UV-resistant Silicone Material
V-2 Flame Retardant.
Acid and alkali resistant
Compression resistance
3. Flexible PCB with SMD LED Technology.
4. 5/12V/24/36 DC Low Voltage, Safe and Reliable.
5. Cutting Marked by every 1cm (5V/12V).
6. Can be bent laterally.
7. Working temperature: -30~80℃. The neon flex DO NOT turn to hard at low temperature.
8. More than 10 kinds color, red, blue, green, yellow, ice blue, lake blue, pink, orange, white, warm white, purple, water pink, RGB and digital RGB colors.
Factory tour
![]()
Our Team:
1. Reply your inquiry in 24 working hours.
2. Well-trained and experienced staffs to answer your inquires.
3. Offer customer the lowest price with high quality LED light.
4. Protection of your sales area, ideas of design and all your private information.
5. Delivery the goods to our customer all over the world with speed and precision.
6. OEM & Customized services available.
7. UL/CE/ROSH certificate, 2 years warranty, and 50000 hours lifespan.
FAQ
Q1: Are you a factory or trading company?
-----We are a factory,Our company mainly sells LED Strip Lights.....
Q2: Do you accept sample order?
------Yes, we can accept sample order.
Q3: What's your warranty policy?
-----We offer 2 year warranty. For goods defected not by personal seasons, we will replace for it.
Q4: What's your payment terms?
------We accept T/T in advance, paypal, or other trade assurance.
Q5:What's the lead time for mass order?
------Normally, it takes about 20-35 days, depends on the order quantity.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2,000,000
Total Annual:
2,000,000-3,000,000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Site Member
Shenzhen Vasten lighting Co.,ltd Vasten neon sign company was founded in 2011 which is a company dedicated to creating high-end neon art in the world.With over 5000 square meters dust-free workshop,automatic production lines,modernized equipments and 100 employees,20 engineers... Shenzhen Vasten lighting Co.,ltd Vasten neon sign company was founded in 2011 which is a company dedicated to creating high-end neon art in the world.With over 5000 square meters dust-free workshop,automatic production lines,modernized equipments and 100 employees,20 engineers...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!