| Payment Terms | L/C, T/T, D/A, D/P, MoneyGram, Western Union,O/A |
| Supply Ability | 7000m²/Month |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Flight case/ Wooden case |
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Pixel Density | 40,000 pixels/m² |
| Panel Material | Aluminum |
| Weight | 23 kg |
| Processing | 16 bit |
| Refresh Rate | >1920 Hz |
| Brightness | >5000 nits |
| Lift span | >10000 hours |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | BT5 |
| Certification | CE,FCC,RoHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P5 P6 P8 P10 Outdoor LED Module Display HD 5500nits Back Service RGB Advertising
Outdoor Fixed LED Display Steel / Aluminum Panel P6.67 Full Color Back Access
160 Degree Viewing Angle Outdoor LED Display Video Wall For Building Billboard
High Definition Outdoor Fixed LED Display SMD Full Color 6500 Nits Long Life
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, D/A, D/P, MoneyGram, Western Union,O/A | Supply Ability | 7000m²/Month |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | Flight case/ Wooden case |
| Pixel Pitch | 3 mm | Pixel Density | 40,000 pixels/m² |
| Panel Material | Aluminum | Weight | 23 kg |
| Processing | 16 bit | Refresh Rate | >1920 Hz |
| Brightness | >5000 nits | Lift span | >10000 hours |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | BT5 |
| Certification | CE,FCC,RoHS | Place of Origin | China |
| High Light | roadside led display ,street led screen | ||
Taxi / Car Roof Top Digital Advertising Screen Weatherproof 3mm Pixel Pitch
Features
1. Good waterproof.
Normal work in all weather conditions.
2. High brightness. More than 5000nit to ensure the content could be clear shown even under direct sun and night.
3. High resolution. Compared to the traditional taxi roof screen, screen resolution of ours reaches to 192px64p.
4. More functions
It can play a variety of media resources such as text, photos, animation, video and so on.3G, 4G, WIFI, GPS Transmission
5.Single or Double Sided
Customer customized,for yoor project
![]()
Details
![]()
![]()
Services
1) We can offer customization service for customized products and can provide onsite installation and testing service.
2) We provide 2 years warranty and free repair service for our products sold.
3) We also provide free training to customers' engineer.
4)Regarding the production of products, from raw materials to every process, we have strict production and testing process to ensure that our products under the quality inspection system standards.
5)At the same time, before leaving the factory,we have an aging testing of 72 hours as well as waterproof test of outdoor led display to ensure the high quality of the product.
![]()
Tips
1) Payment: We accept the L/C, T/T, Western Union.
2) Shipment: We will ship within 30 working days after you placed the order, but the specific delivered time will be affected by the shipping company and shipping details.
3) Package: We usually pack the product in a wooden box or flight case.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!