| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 10,000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Flight Case |
| LED type | SMD1010 |
| Viewing Angle | 160°(horz.)/ 140°(vert.) |
| Maintenance | rear Service |
| Brightness | 1000nits |
| IP rating(front/rear) | IP43 |
| Screen size(mm) | 600*2024 |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | P2.5 |
| Certification | CE RoHS EMC UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Wireless Portable Light Digital Advertising Display Screens P2.34 For Commercial
Digital Ultra Thin 1080P Led Advertising Player , Commercial Poster Display 600
LED Poster Screen Floor Standing Signage Movable Advertising Panel Digital
P1.9 Pixel Digital Poster Display Hanging Indoor LED Screen Ultra Lightweight
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 10,000 square meter per month |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Flight Case |
| LED type | SMD1010 | Viewing Angle | 160°(horz.)/ 140°(vert.) |
| Maintenance | rear Service | Brightness | 1000nits |
| IP rating(front/rear) | IP43 | Screen size(mm) | 600*2024 |
| Brand Name | BAKOVISION | Model Number | P2.5 |
| Certification | CE RoHS EMC UL | Place of Origin | China |
| High Light | led poster display ,led poster screen | ||
Light weight movable P2.5 poster display for shopping center
P2.5 poster display Description:
Slim, Form Changeble
Digital Adds Display
![]()
Control Method
Wi-Fi, 4g/3g, USB, PC
Multi-installation Method
Multi-installation method suitable for lifting, wall-mounted,floor-standing and creative installation.
Parameter
P2.5 poster display Specs
| BP-2 | |
| Physical Pitch | 2.5mm |
| Pixel Configuration | SMD 2121 |
| Pixel Density | 169,344pixels/㎡ |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 160×160 |
| Whole Set Dimensions (W × H) (mm) | 640×1920×35 |
| No. of Modules Per Panel (W × H) | 2×9 |
| Physical Resolution of Module (W x H) | 64×64 |
| Physical Resolution of Whole Set (W x H) | 256×768 |
| Panel Material | Aluminum |
| Single Cabinet Weight | 32kg |
| Gray Scale | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 4,000:1 |
| Average Power Consumption | 200 W / set |
| Max Power Consumption | 600 W / set |
| Scan Method | 1/32 Scan |
| Operating Temp/Humidity | -10°-60℃/10%-60% |
| Storage Temp/Humidity | -30°-60℃/10%-60% |
| Brightness | >1,000nits |
| Refresh Rate | ≥2,880 Hz |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| IP Rating (Front/Rear) | IP40 |
| Frame Rate | 60 fps |
| Expected Lifetime | 100,000 Hrs |
| Bezel | 6mm |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!