| Payment Terms | D/A, D/P, L/C, T/T, Western Union, Paypal,MoneyGram,MasterCard,Visa,Credit Card |
| Supply Ability | 10000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 3.91mm |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm/500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 128*128pixels/128*256pixels |
| Cabinet Weight | 8/14 kg |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | BIR-II |
| Certification | CE,ETL,RoHS,FCC,3C,UL |
| Place of Origin | Shenzhen,China |
View Detail Information
Explore similar products
Wedding Event Indoor Video Wall Led Display , Led Stage Screen Rental 1/10 Scan
65536 Pixels/M2 Led Stage Curtain Screen , Large Sport Perimeter Led Display
Waterproof Dance Floor Stage Rental LED Display Optional Interactive Effect 3
Stage Show P4 P5 HD LED Display Video Wall Board SMD2727 For Indoor Rental
Product Specification
| Payment Terms | D/A, D/P, L/C, T/T, Western Union, Paypal,MoneyGram,MasterCard,Visa,Credit Card | Supply Ability | 10000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Flight Case |
| Pixel Pitch | 3.91mm | Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 | LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm/500*1000mm | Cabinet Resolution | 128*128pixels/128*256pixels |
| Cabinet Weight | 8/14 kg | Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | BIR-II |
| Certification | CE,ETL,RoHS,FCC,3C,UL | Place of Origin | Shenzhen,China |
| High Light | led screen stage backdrop ,concert led screen | ||
Indoor Stage Rental LED Display P3.91 Ultra Slim and Lightweight Design Long Life Span
Product Introduction
1. Seamless Connection and Easy Installation,0.1mm gapline between 2 cabinets.
2. Cost Saving for Installation and Maintenance
3. Dual-maintenance, no need fan, noiseless, low power comsumption.
4. Vertical / Horizontal viewing angle 140 degree.
5. Calibration for high quality picture.
Application
Indoor stage, Banks, Stock exchange centers, Bus station, Theme park, Airport, Commercial advertising, Mobile media.
Specification
| Model | BIR-II |
| Pixel Pitch | 3.91mm |
| Pixel Density | 65536 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm/500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 128*128pixels/128*256pixels |
| Cabinet Weight | 8/14kg |
| Cabinet Material | Die-casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%, 50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Our Service
Pre-sale service:
1. Reply enquiries in 24 hours.
2. Market research and forecast for customer.
3. Provide unique and professional solutions based on customer's requirement.
4. Data sheet and samples offer.
5. Other services, such as special packing design, factory visiting and so on.
In-sale service:
1.Tracking report in producing.
2. Quality test report for every order.
3. Photos and videos as per customer's requirement.
4. Free spare parts.
After-sale service:
1. Lifetime free maintenance and upgrade.
2. Complaint respond period not exceed 24 hours; maintenance guidance and problem solution supplied in 48 hours.
3. Customer satisfaction tracking report.
4. Free technician training.
5. Full set of documents free of charge, which including installation guidance, software operation manual, easy maintenance manual and control system software CD and so on.
6. Special service for big project, such as stadium, exhibitions, squares and so on.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!