| Payment Terms | L/C, T/T,Western Union |
| Supply Ability | 8000sqm |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | wooden case/flight case |
| LED Type | SMD1921/2525 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Material | cold steel |
| Cabinet Weight | 50kg |
| Brightness | >6500nits |
| Specification | Multi Size Available |
| Brand Name | Bakovision |
| Model Number | p4 |
| Certification | CE RoHS EMC |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Water-Proof Mobile LED Screen Truck Led Panel with Panels of 960mmx960mm
Flexible Movable Led Display , Propaganda Led Trailer Screen SMD P4 16bit
6,000nits Mobile LED Screen Portable Led Signs Multi Size Available
SMD2727 6000nits P4 Outdoor Truck Led Screen 62500pixels/M2
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T,Western Union | Supply Ability | 8000sqm |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | wooden case/flight case |
| LED Type | SMD1921/2525 | LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Material | cold steel | Cabinet Weight | 50kg |
| Brightness | >6500nits | Specification | Multi Size Available |
| Brand Name | Bakovision | Model Number | p4 |
| Certification | CE RoHS EMC | Place of Origin | China |
| High Light | mobile led display truck , led advertising trailer | ||
Outdoor Commercial Advertising Trailer Mounted Mobile LED Display For Promotion,Notice
The products are mobile display device which popularly used for mobile trailer LED display traffic management,public notice of upcoming events like large meetings and sport events, commercial advertising LED display screen,shopping mall LED display, LED screen for mobile media.
Product Features
• Wide viewing angle
• Energy saving
• High color fidelity and uniformity
• Low consumption and long lifespan
• Excellent thermal management
• Easy maintenance
Product details
| Pixel Pitch | 4mm |
| Pixel Density | 62500 px/m2 |
| LED Type | SMD1921/2525 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024*768mm |
| Cabinet Resolution | 256*192px |
| Cabinet Weight | 50kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 Scan |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | ≥ 1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Supply | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000 Hours |
| Life Span | ≥100000 Hours |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Prouduct images
![]()
![]()
Advantages
Excellent waterproof structure:As for outdoor mobile LED display,it must do well in waterproof.Our products can almost completely anti-dust and anti-water jet.So the LED display can move freely.
High value :The brightness of 6500nits and wide viewing angle can meet the needs of people watching at different distances even longer viewing distance.The grayscale of 16-bit also ensures that the color of the image is vivid and delicate.
Strong plasticity:It can plays anything reasonable you want to spread like advertising or major notifications through words,symbols and video .As for you ,you own the rights for creating the content and form. Easier to operate:It is available both for full remote controlling and on-site programming via phone, tablet, laptop and computer.
Services
We can offer customization service for customized products and can provide onsite installation and testing service.
We provide 2 years warranty and free repair service for our products sold.
We also provide free training to customers' engineer.
Tips
Payment:We accept the L/C,T/T,Western Union.
Shipment: We will ship within 20-25 working days after you placed the order, but the specific delivered time will be affected by the shipping company and shipping details.
Package:We usually pack the product in a wooden box or flight case
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!