| Payment Terms | D/A, D/P, L/C, T/T, Western Union, Paypal,MoneyGram,MasterCard,Visa,Credit Card |
| Supply Ability | 10000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 work days |
| Packaging Details | Flight Case/Road Case |
| Pixel Pitch | 6.67mm |
| Pixel Density | 22478 pixels/m2 |
| Cabinet Dimension | 640mmx640mm |
| Cabinet Resolution | 96*96pixels |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Driving Method | 1/6 Scan |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | ORB-6.67 |
| Certification | CE,ETL,RoHS,FCC,3C,UL |
| Place of Origin | Shenzhen,China |
View Detail Information
Explore similar products
Wedding Event Indoor Video Wall Led Display , Led Stage Screen Rental 1/10 Scan
65536 Pixels/M2 Led Stage Curtain Screen , Large Sport Perimeter Led Display
Waterproof Dance Floor Stage Rental LED Display Optional Interactive Effect 3
Stage Show P4 P5 HD LED Display Video Wall Board SMD2727 For Indoor Rental
Product Specification
| Payment Terms | D/A, D/P, L/C, T/T, Western Union, Paypal,MoneyGram,MasterCard,Visa,Credit Card | Supply Ability | 10000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 work days | Packaging Details | Flight Case/Road Case |
| Pixel Pitch | 6.67mm | Pixel Density | 22478 pixels/m2 |
| Cabinet Dimension | 640mmx640mm | Cabinet Resolution | 96*96pixels |
| Cabinet Material | die casting aluminum | Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits | Driving Method | 1/6 Scan |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | ORB-6.67 |
| Certification | CE,ETL,RoHS,FCC,3C,UL | Place of Origin | Shenzhen,China |
| High Light | led screen stage backdrop ,stage background led screen | ||
Outdoor Stage Rental LED Display 640mmx640mm Cabinet Seamless Splicing Slim Weight
Specification
| Model | ORB-6.67 |
| Pixel Pitch | 6.67mm |
| Pixel Density | 22478 pixels/m2 |
| LED Type | SMD3535 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 640mmx640mm |
| Cabinet Resolution | 96*96pixels |
| Cabinet Weight | 13kg |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/6 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 300w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10%, 50~60Hz |
| Temperature(operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Services:
1) Your inquiries related to our products or prices will be replied in 24H
2) Well-trained and experienced staffs to answer all inquiries in fluent English
3) Customized designs, OEM and ODM orders are accepted
4) Protection of your sales area, ideas of design and all your private information
5) Technology training
(A) We provide the technology training for free, which contains the operation training and maintenance training in the factory
(B) We will send our engineers to your country if necessary
Applications case:
Widely used for lighting shows, concerts, wedding, events, shopping malls, entertainment and sports venues, schools, government, trade fair, exhibition, press conference, meeting rooms, cinemas, airports, hotels and station
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!