| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa, Western Union |
| Supply Ability | 6000㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 6.4mm |
| LED configuration | SMD2727 |
| Brightness | ≥6500nit |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Data Refresh Rate | >1920Hz |
| IP level | IP65/IP54 |
| Power Consumption(avg.) | 245w/square meter |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | Spaceship-6.4 |
| Certification | CE/LCC/RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Outdoor Street Pole Billboard LED Display P5 4G Intelligent Control Easy
Fixed P8 Billboard Led Screen Outdoor Advertising Wall Mounted Screen
Energy Saving P10 Billboard LED Video Display Digital Advertising Boards
SMD2727 IP65 High brightness 6500 Nits P4 P5 Outdoor LED Billboard Display for
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa, Western Union | Supply Ability | 6000㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 6.4mm | LED configuration | SMD2727 |
| Brightness | ≥6500nit | Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Data Refresh Rate | >1920Hz | IP level | IP65/IP54 |
| Power Consumption(avg.) | 245w/square meter | Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | Spaceship-6.4 | Certification | CE/LCC/RoHS |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | led digital billboard ,outdoor led billboard | ||
6.4mm SMD2727 Outdoor Fixed Billboard LED Display, High Brightness Video Wall
Description
Probably the most beautiful outdoor advertising display in history, Bako photoelectric subversive outdoor LED display, can directly select accessories second change stadium fence screen.
![]()
The module and the box are made of aluminum material, and the heat dissipation capability is 60 times better than that of the traditional iron box; the operation is stable in the high temperature environment, and the display life is greatly extended.
![]()
![]()
FAQ
1. What are Pixel Pitch, Pixel Density, LED QTY, and Pixel Configuration?
Pixel Pitch is the distance between neighboring pixels.
Pixel Density is the quantity of pixels per square meter.
LED QTY is the quantity of LED lamps per square.
Pixel Configuration is the description of the consistence of a pixel, for instance, we use 1 red lamp, 1 green lamp, and 1 blue lamp to compose a pixel, the pixel configuration is 1R1G1B.
2. What are LED Type, Module size and Module resolution?
LED Type is the description of LED lamp, for instance, the brand, the shape in physical, the size of the lamp, etc.
Module size is the measurement of a module.
Module resolution is the number of pixels per module.
3. What is Drive Method, driving IC and Power supply?
Drive Method: always we use static, 1/2scan,1/4 scan, 1/8 scan, 1/16 scan, the latter one contributes to less brightness than the former. We always use the static outdoor, and use the different kinds of scan indoor.
Driving IC is the generic term for several kinds of IC, that are used to control the LED lamps, and as a bridge between the control system and lamps.
Power supply: a kind of device that used as a transfer from 220V AC into 5V DC. It always seems like a box in the cabinet.
4. What is viewing angle?
Viewing angle is the maximum angle at which a display can be viewed with acceptable visual performance. It includes horizontal viewing angle and vertical viewing angle.
| Model | Spaceship-6.4 |
| Pixel Pitch | 6.4mm |
| Pixel Density | 24414 pixels/m2 |
| LED Type | SMD2727 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024mm*768mm |
| Moduel Size | 512*256 |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 160°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1920Hz |
| Gray Scale | 14~16bit |
| Power Consumption(avg.) | 245w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Weight | 34KG |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!