| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa |
| Supply Ability | 6000㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 4.81mm |
| Pixel Configuration | SMD 2525 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/m² |
| Average Power Consumption | 75 / 100W -165 W / panel |
| Brightness | ≤4,000nits |
| Servicing | Front / Rear |
| Refresh Rate | >1,920Hz |
| Usage | Outdoor |
| Screen dimension | Customized Size |
| Display function | Video,Animation,Graphics |
| Warranty | 2 Years |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | BOR-Ⅱ-4 |
| Certification | CE/LCC/RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Outdoor Street Pole Billboard LED Display P5 4G Intelligent Control Easy
Fixed P8 Billboard Led Screen Outdoor Advertising Wall Mounted Screen
Energy Saving P10 Billboard LED Video Display Digital Advertising Boards
SMD2727 IP65 High brightness 6500 Nits P4 P5 Outdoor LED Billboard Display for
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa | Supply Ability | 6000㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 4.81mm | Pixel Configuration | SMD 2525 |
| Pixel Density | 43,264 pixels/m² | Average Power Consumption | 75 / 100W -165 W / panel |
| Brightness | ≤4,000nits | Servicing | Front / Rear |
| Refresh Rate | >1,920Hz | Usage | Outdoor |
| Screen dimension | Customized Size | Display function | Video,Animation,Graphics |
| Warranty | 2 Years | Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | BOR-Ⅱ-4 | Certification | CE/LCC/RoHS |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | led digital billboard ,outdoor led billboard | ||
Hight brightness of 6000Nits P4 Outdoor Billboard Led display with Nationstar Leds
P4 Outdoor Billboard Led display Description
We at Bako Vision Outdoor often find that small and medium sizes businesses find billboard media buying quite daunting, especially if they have never used this advertising format before.
They think its much easier just to straight repeat the same old advert within the local newspaper. With the readerships of printed media dramatically declining year on year this isn’t going to get the desired results and return on investment for their businesses.
The fact of the matter is that billboard media buying is a straight forward process and really easy to book in order to get your business in front of millions of potential customers who are spending most of their waking lives out of the home engaging with this advertising format.
![]()
P4 Outdoor Billboard Led Display Specs
| BOF-B-4 | |
| Physical Pitch | 4 mm |
| Pixel Configuration | SMD 1818 |
| Pixel Density | 62,500 pixels/m² |
| Module Dimensions (W × H) (mm) | 320 × 160 |
| Panel Dimensions (mm) | 960 × 960 × 150 |
| NO .of Modules Per Panel (W × H) | 3 × 6 |
| Physical Resolution of Module (W × H) | 80 × 40 |
| Physical Resolution of Panel (W × H) | 240 × 240 |
| Panel Material | Steel / Aluminum |
| Weight(m²) | 65/45 |
| Processing | 16 bit |
| Colours | 281 trillion |
| Contrast Ratio | 2,000 : 1 |
| Average Power Consumption | 360 W/m² |
| Max Power Consumption | 900 W/ m² |
| Average Power After Energy Saving | - |
| Max Power After Energy Saving | - |
| Brightness | ≥6500 nits |
| Refresh Rate | >1,920 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 160° |
| Vertical Viewing angle | 140° |
| Expected Lifetime | 100, 000 Hrs |
|
Servicing
|
Rear |
| IP Rating | IP 65 |
| Operating Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Storage Temp/Humidity | -20℃-50℃ / 10%-90% |
| Scan Method | 1/8 Scan |
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!