| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa |
| Supply Ability | 6000㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 8mm |
| Cabinet Weight | 51kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Pixel Failure | <0.0003 |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | OD-8 |
| Certification | CE/LCC/RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Outdoor Street Pole Billboard LED Display P5 4G Intelligent Control Easy
Fixed P8 Billboard Led Screen Outdoor Advertising Wall Mounted Screen
Energy Saving P10 Billboard LED Video Display Digital Advertising Boards
SMD2727 IP65 High brightness 6500 Nits P4 P5 Outdoor LED Billboard Display for
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa | Supply Ability | 6000㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 8mm | Cabinet Weight | 51kg |
| Cabinet Material | cold steel | Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Data Refresh Rate | >1500Hz | Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Pixel Failure | <0.0003 | Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | OD-8 | Certification | CE/LCC/RoHS |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | outdoor led billboard ,outdoor electronic signage boards | ||
P8mm Outdoor Billboard LED Display,Fixed High Refresh Rate High Gray Level Screen
Feature
Quantity warranty
All our LED display screen is more than 100,000 hours life span.
Easy to use,convenient installation
A new generation of P8 LED display,visual distance will be further enhanced,you completely can close viewing clarity.
The Cabinet
Can slide the slider,to ensure the seamless splicing of the screen. The high level of protection cabinet design moisture-proof,Anti-corrosion,Anti mildew,Anti shock,Anti electromagnetic interference etc. Adapt to a variety of environments.
Easy maintenance
LED display service life of more than 10 million hours is double the service life of splicing wall and unlike splicing wall that after aging replacement lamp back light or replacement of lighting.
Description
Production Process![]()
Packing delivery
Packing: Wooden case, Flight case.
Delivery: Shipping your goods after 15 working days![]()
Factory information![]()
| Model | OD-8 |
| Pixel Pitch | 8mm |
| Pixel Density | 15625 pixels/m2 |
| LED Type | SMD3535 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 1024mm*768mm |
| Cabinet Resolution | 128*96pixels |
| Cabinet Weight | 51kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/8 scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 275w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity(operating/storage) | 10%~90%RH / 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥100000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!