| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa, Western Union |
| Supply Ability | 6500㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days |
| Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 10mm |
| Pixel Density | 10000 pixel/m² |
| LED Type | SMD3535 / DIP346 |
| Cabinet Dimension | 1280*960mm |
| Brightness | >5500nits / >6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° / 120°/70° |
| Frame Refresh | 16bit |
| Driving Method | 1/2 Scan / 1/4 Scan |
| Brand Name | BAKOVISION |
| Model Number | ODF-10 |
| Certification | CE/LCC/RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Outdoor Street Pole Billboard LED Display P5 4G Intelligent Control Easy
Fixed P8 Billboard Led Screen Outdoor Advertising Wall Mounted Screen
Energy Saving P10 Billboard LED Video Display Digital Advertising Boards
SMD2727 IP65 High brightness 6500 Nits P4 P5 Outdoor LED Billboard Display for
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, MoneyGram,Visa,e-checking,Visa, Western Union | Supply Ability | 6500㎡/Month |
| Delivery Time | 20-25days | Packaging Details | Wooden Case or Flight Case |
| Pixel Pitch | 10mm | Pixel Density | 10000 pixel/m² |
| LED Type | SMD3535 / DIP346 | Cabinet Dimension | 1280*960mm |
| Brightness | >5500nits / >6500nits | Viewing Angle(H/V) | 140°/140° / 120°/70° |
| Frame Refresh | 16bit | Driving Method | 1/2 Scan / 1/4 Scan |
| Brand Name | BAKOVISION | Model Number | ODF-10 |
| Certification | CE/LCC/RoHS | Place of Origin | CHINA |
| High Light | led digital billboard ,outdoor led billboard | ||
P10mm Billboard LED Display, SMD3535/DIP346 High Resolution High Brightness Video Wall
Description
1. Special design allows real day-time use and improves contrast ratio.
2. Ultra-bright LED plus optimized circuit design,making energy-saving is not just an empty promise.
3. Auto-bright adjustment per ambient lighting conditions.
4. Redundant signal mapping to ensure display will never down.
5. Special mask design prevents light-reflection,a must for indoor application with strong ambient lighting.
6. Black 3-in-1 SMD, allowing wide viewing angle provide high-contrast images.
7. With option of front or rear access,front service with magnet.
Advantage
1. SMD LED encapsulation confirm wide view distance and good uniformity
2. High brightness,good waterproof IP65,anti-corrosion,anti-rust,long life span>100000hours
3.High pixel density, high resolution and high definition,perfect display vision
4. Lower power consumption,good heat dissipation,low noise created.
5. Cabinet with locks,connectors,easy and quick to assemble without tools in short time
6. Widely used for commercial display,advertising, stage background,mobile display. traffic display,sports led display etc.
Our service
1. Your inquiry related to our products or price will be replied in 24hrs
2. OEM&ODM, any your customized lightings we can help you to design and put into product
3. Distributoership are offered for your unique design and some our current models
4. Protection of your sales area, ideas of design and all your private information
5. Top Quality+Reasonable Price+Responsible After Service=Successful & Win
![]()
![]()
![]()
![]()
| Model | ODF-10 |
| Pixel Pitch | 10mm |
| Pixel Density | 10000pixel/m2 |
| LED Type | SMD3535/DIP346 |
| Cabinet Dimension | 1280*960mm |
| Cabinet Resolution | 128*96px |
| Cabinet Weight | 79kg |
| Cabinet Material | cold steel |
| Ingress Protection (front/rear) | IP65/IP54 |
| Brightness | >5500nits/>6500nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° / 120°/70° |
| Driving Method | 1/2 Scan / 1/4 Scan |
| Frame Refresh | ≥ 60Hz |
| Data Refresh Rate | >1500Hz |
| Gray Scale | 16bit |
| Power Consumption(avg.) | 250w/m2 |
| Input Voltage | AC 110/220±10% 50~60Hz |
| Temperature (operating/storage) | -20~50°C / -40~60°C |
| Humidity (operating/storage) | 10%~90%RH 10%~85%RH |
| MTBF | ≥1000hrs |
| Life Span | ≥50000hrs |
| Pixel Failure | <0.0003 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!