| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P, Visa |
| Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Grey Scale | 16 bit |
| Ingress Protection | IP40/IP21 |
| Cabinet Dimension | 400*800mm |
| Cabinet Resolution | 32*64 pixels |
| Pixel Density | 6400 pixels/m² |
| Driving Method | 1/4 Scan |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | IRD P12.5 Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P4 Indoor Rental LED Display With 512*512mm Die Casting Aluminum Cabinet And
Indoor Rental LED Display Advertising Stand Screen Light Weight 1.9/2.5mm Pixel
P2.97 HD 500mmx500mm Panel Indoor Rental Display for Stage Events
LED Display Screen Sign P2.5 600-1000 Nits Die Casting Aluminum Cabinet
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, D/A, D/P, Visa | Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days | Packaging Details | Flight Case |
| Grey Scale | 16 bit | Ingress Protection | IP40/IP21 |
| Cabinet Dimension | 400*800mm | Cabinet Resolution | 32*64 pixels |
| Pixel Density | 6400 pixels/m² | Driving Method | 1/4 Scan |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | IRD P12.5 Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | led publicity screens , indoor led billboard | ||
P12.5 Indoor rental LED Display Panel with High Contrast Ratio, High Brightness
Description:
P12.5 Indoor rental LED display can be widely applied for exhibition centre, bar, nightclub and other activities.
Feature:
1. First-class LED chip. Supplied by Nichia of Japan & other high strictly selected LED chip to ensure the long lifetime and high brightness
2. High Contrast ratio: ensure a vivid image of our LED display screen system
3. Clear vivid image quality. more than 140 degree in horizontal and vertical to ensure you attract more audience to get short ROI of your LED display screen's investment
4. High definition. led display with high resolution to keep good video effect
5. Thin cabinet : we have die casting aluminum cabinet and new design cabinet for your choose, less than 10kg/pcs
6. Seamless stitching: With a special connector design it is easy to reduce gaps while installing, creating a perfect display.
Advantage:
1. Goods be examined before delivery,Professional QC team
2. Variety of customized products to satisfy different requests.
3. Highest cost-effective price.
4. With pure golden wire connection in LED.
5. The price depends on the quantity. We can provide you with the best competitive price in the market with the same or even better quality.
6. All inquiry will be answered within 24 hours by a well-trained and experienced staffs.
7. Top Quality & Reasonable Price & Responsible After Service.
8. All private information will be well protected.
Technical Parameter:
| Model | IRD-12.5 |
| Pixel Pitch | 12.5mm |
| Pixel Density | 6400 pixels/m² |
| LED Type | SMD3528 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 400*800mm |
| Cabinet Resolution | 32*64pixels |
| Cabinet Weight | 8kg |
| Cabinet Material | aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/4 scan |
| Frame Refesh | ≥60HZ |
| Input Voltage | AC110/220±10% |
| Temperature(operating/storage) | -20-50°/-40°-60° |
FAQ:
Q1. How to proceed an order for led display?
A: Firstly let us know your requirements or application.
Secondly We quote according to your requirements or our suggestions.
Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order.
Fourthly We arrange the production.
Q2. Is it OK to print my logo on led light product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q3: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 2 years warranty to our products.
Q4: How to deal with the faulty?
A: Firstly, Our products are produced in strict quality control system and the defective rate will be less
than 0.2%.
Secondly, during the guarantee period, we will send new lights with new order for small quantity. For defective batch products, we will repair them and resend them to you or we can discuss the solution including re-call according to real situation.
Shipment:
Delivery Method: Flight case: 4-8 unit display Panels are packaged in one case.
Delivery Time: 20-25 Working Days.
Payment Item: T/T, L/C, West Union.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!