| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days |
| Packaging Details | Flight Case |
| Material | Die Casting Aluminum |
| LED Type | SMD2121 |
| Cabinet Weight | 8kg |
| Average Power Consumption | 320w/m² |
| Grey Scale | 16bits |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Brand Name | BAKO VISION |
| Model Number | IRA P3.91 Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
P4 Indoor Rental LED Display With 512*512mm Die Casting Aluminum Cabinet And
Indoor Rental LED Display Advertising Stand Screen Light Weight 1.9/2.5mm Pixel
P2.97 HD 500mmx500mm Panel Indoor Rental Display for Stage Events
LED Display Screen Sign P2.5 600-1000 Nits Die Casting Aluminum Cabinet
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Supply Ability | 8000m²/month |
| Delivery Time | 20-25 days | Packaging Details | Flight Case |
| Material | Die Casting Aluminum | LED Type | SMD2121 |
| Cabinet Weight | 8kg | Average Power Consumption | 320w/m² |
| Grey Scale | 16bits | LED Configuration | 1R1G1B |
| Brand Name | BAKO VISION | Model Number | IRA P3.91 Series |
| Certification | CE/FCC/ROHS | Place of Origin | China |
| High Light | indoor full color led display , indoor led billboard | ||
P3.91 Indoor rental LED display Die Casting Cabinet for concerts, shows, events
Description:
Indoor rental LED display screen can be widely used in concerts, shows, events. Long life time with superior quality.
Features:
1. Front service module design. Easy for maintenance.
2. Fast installation.
3. Excellent thermal management.
4. Long life span with good quality.
5. Light weight and seamless combination.
6. Good viewing angle and very clear images.
Advantages:
1. With 10 years experience in LED display screen.
2. All the products have passed CE, LCC and ROHS certifications.
3. Experienced research and development group.
4. Advanced production equipment improve the production efficiency and quality.
5. Strong production capability, more than 8000m²/month.
6. Good after sale service.
Technical Parameter:
| Model | IRA-3.91 |
| Pixel Pitch | 3.91mm |
| Pixel Density | 65536 pixels/m² |
| LED Type | SMD2121 |
| LED Configuration | 1R1G1B |
| Cabinet Dimension | 500*500mm
500*1000mm |
| Cabinet Resolution | 128*128px
128*256px |
| Cabinet Weight | 8kg(13kg) |
| Cabinet Material | die casting aluminum |
| Ingress Protection(front/rear) | IP40/IP21 |
| Brightness | >1200nits |
| Viewing Angle(H/V) | 140°/140° |
| Driving Method | 1/16 scan |
| Frame Refesh | ≥60HZ |
| Data Refresh Rate | >1500HZ |
| Grey Scale | 16bits |
Shipment:
1. Shiping Port: Shenzhen, China.
2. Delivery Time: 20-25 working days.
3. Payment Term: T/T, L/C
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2005
Total Annual:
10millions-80millions
Employee Number:
100~600
Ecer Certification:
Verified Supplier
LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o... LED Vision Technology Limited, started in Shenzhen in 2005, a world class manufacturer of high end LED displays, focusing on professional customers among domestic and overseas markets. LED Vision Technology Limited is fully capable to provide the tailor work of OEM, ODM, creative LED models beside o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!